Ferrari, la un minim istoric. Umilinta suprema pentru "calutul cabrat", chiar pe circuitul de casa de la Monza

Sambata, 05 Septembrie 2020, ora 18:18
6151 citiri

Marele Premiu de Formula 1 al Italiei a adus echipei Ferrari o contraperformanta greu de imaginat.

A fost un sezon dezastruos pentru Ferrari in Marele Circ, dar nimeni nu si-ar fi imaginat ca celebrele masini rosii vor incheia calificarile pentru cursa de maine dincolo de locul 10 pe grila de start.

Cei care au scris o pagina neagra in istoria Scuderiei sunt pilotii Sebastian Vettel si Charles Leclerc, chiar pe circuitul de la Monza (Italia), acolo unde, teoretic, bolizii Ferrari ar fi trebuit sa se simta ca acasa.

Vettel va porni de pe pozitia a 17-a, fiind eliminat inca dupa prima sesiune de calificare, in timp ce Leclerc a terminat al 13-lea in mansa secunda. Ca urmare, nici un pilot Ferrari n-a concurat in ultima runda, a treia, acolo unde s-au intrecut doar primii 10 piloti, in ordinea timpilor scosi pe un tur de circuit.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...