Calamitatea de la DIICOT. Toader, CSM si Iohannis

Sambata, 28 Septembrie 2019, ora 22:00
Autor: Ioana Ene Dogioiu
Calamitatea de la DIICOT. Toader, CSM si Iohannis

"Nu este vorba despre o lipsa de incredere in INML, ci datorita faptului ca o astfel de procedura de acreditare a unei noi metode este de durata, iar cooperarea dintre noi si autoritatile din SUA permit o astfel de cooperare".

Exact asa cum arata si suna aceasta fraza rostita de seful DIICOT Felix Banila este si ancheta DIICOT in cazul Caracal: o suma de aberatii, incompetente si necompetente culminand cu circul fara precedent creat cand a fost trimisa duba cu jandarmi sa o ridice pe mama Luizei pentru recoltare de probe biologice.

Un circ pentru care Felix Banila ar fi trebuit sa demisioneze instantaneu, nu numai sa emita trei vorbe pe hartie.

Pentru ca tot raul pleaca de la faptul ca actuala conducere a DIICOT a crezut ca se poate impauna rapid cu un caz care, fara pic de expertiza in domeniu, i se parea simplu. L-au preluat fara sa aiba competenta si fara sa stie cum se gestioneaza o ancheta de omor si, tocmai de aceea, au ajuns sa calce in toate strachinile posibile.

Ar fi putut gasi Felix Banila in DIICOT si vreun procuror care la viata lui a fost si criminalist, dar procurorul capitelor incendiate nu il putea alege si promova decat pe procurorul Patuleanu, cel pe care fostul sef DIICOT se pregatea sa-l dea afara pentru superficialitate si lene, spun surse judiciare.

Sigur ca, la rece, pare greu de inteles de ce mama Luizei, care ar trebui sa fie prima interesata de aflarea adevarului, refuza recoltarea de noi probe biologice pentru noi teste ADN. Dar familia Luizei nu discuta la rece, ci la clocot.

Una dintre principalele griji ale unui anchetator de omor este sa aiba grija de familia victimei, sa o tina aproape, sa ii castige increderea, sa poata colabora cu ea. Este si o reactie omeneasca, de empatie cu suferinta, dar si o tactica inteligenta care iti usureaza ancheta. Si mi-au spus asta toti procurorii si politistii experimentati cu care am vorbit.

Dar DIICOT nu are de unde sa stie asa ceva, pentru ca pachetul de droguri nu are parinti si bunici. Nici capita de fan nu are. De aceea, cu familiile nu a comunicat nimeni, nu le-a explicat nimeni nimic.

Si oamenii simpli si disperati, lipsiti de minim suport emotional si informational, au cazut prada unor, in opinia mea, sarlatani de toate felurile, al caror principal scop a fost sa ii foloseasca pentru a prelungi si amplifica scandalul in diverse scopuri.

Un prezidentiabil fara studii, un avocat in cautare de notorietate cu trecut dubios, televiziuni avide de audienta si antiJustitie nu au facut decat sa se joace cu mintile, cu sperantele si emotiile unor familii complet ignorate de anchetatori.

Asa se face ca oamenii au ajuns sa creada basme cu retele care ar tine fetele in viata sau tot felul de alte aberatii pentru care nu exista nicio proba. Pe de alta parte, insa, cum sa nu fie credibile aceste basme, cat timp dosarul ramane la DIICOT si aceasta revendicare de competenta nu se poate baza in mod legal decat pe existenta unei retele de trafic de persoane, din care DIICOT nu a gasit nici macar o unghie?

De ce refuza mama sa furnizeze noile probe? Pentru ca avocatul Tonel Pop i-a bagat in cap ceea ce sustine si prin studiouri de televiziune: ca ADN-ul femeii ar urma sa fie plantat pe oasele gasite ca sa fie atribuite Luizei. O teza imbecila, pentru ca o asemenea plantare ar da ca rezultat ca oasele sunt ale mamei.

Dar toate acestea trebuiau explicate cu tact, cu calm. Tot dl Tonel Pop a furnizat si multe alte aberatii: disparitia probelor din dosar, schimbarea declaratiilor lui Dinca etc. Ceea ce innebuneste familia Luizei.

Tot circul cu reluarea analizelor este tot consecinta prostiilor DIICOT. Un anchetator experimentat ar fi stiut ca la gradul de degradare a oaselor presupus ale Luizei era greu de extras ADN prin metode clasice. Anchetatori experimentati in zona omorurilor ar fi stiut ca INML nu are dotari foarte bune pentru acest tip de analize. Deci ar fi mers din prima pe ADN mitocondrial in SUA. Dar pachetul de droguri nu are ADN.

Ca sa nu mai vorbim despre indiscretia inutila si extrem de enervanta privind tatal biologic al Luizei, ceea ce sigur ca a inversunat-o si mai mult pe mama. Credeti ca bunicul putea uita ca dupa disparitia Luizei primul anchetat si pus la detectorul de minciuni a fost el insusi, in timp ce poza masinii lui Dinca zacea intre coperti?

Bomboana pe coliva, un parchet necompetent sa ancheteze crimele de la Caracal si incompetent in gestionarea anchetei nu a gasit altceva mai breaz de facut decat sa ceara si sa puna in executare un mandat de aducere pentru mama Luizei.

La cererea DIICOT, o duba de jandarmi s-a dus peste o mama a carei fiica nu a fost salvata de DIICOT, dupa ce a disparut. Iar circul cu urlete, lesinuri, ambulanta si tot restul a fost pe masura. Conform legii, anchetatorii au dreptul sa treaca la recoltarea cu forta de probe de sange. S-a mai intamplat in cazul suspectilor. Dar mama Luizei nu e suspect. E o victima a unui stat esuat.

Deci dupa ce Dinca a actionat nici macar nu se stie cat timp nestingherit fara sa-l deranjeze cineva, acum jandarmii se napustesc in curtea victimelor? E noaptea mintii.

Sigur ca mama Luizei trebuie facuta sa se conformeze, dar nu asa, nu cu duba, jandarmi, ambulanta, cu tot satul adunat ca la urs, cu benzina turnata pe haine. Trebuie explicatii precise, constante de la oameni competenti care sa dea incredere.

Dar cine sa se priceapa? Felix Banila este un procuror mediocru din Bacau, care si-a pus ca rechizitoriu reprezentativ in dosarul de la CSM incendierea unor capite. Cum voia sa scape de Daniel Horodniceanu, ministrul Tudorel Toader l-a luat in brate pe dl. Banila, l-a propus procuror sef, sectia de procurori a CSM, spre rusinea ei, i-a dat aviz pozitiv, iar Klaus Iohannis a semnat fara nicio obiectie numirea lui Felix Banila in fruntea DIICOT.

Tudorel Toader, CSM si Klaus Iohannis sunt responsabili pentru aceasta calamitate care a lovit o structura serioasa de parchet si de unde procurorii cei mai buni pleaca pe capete sau sunt marginilizati.

Urmaresc demult Justitia, este domeniul de care ma ocup in mod special, dar marturisesc ca atata prostie, un termen pe care nu ma sfiesc sa-l scriu ingrosat si subliniat, nu am vazut niciodata. Si efectul acestei prostii este un val de revolta si neincredere care se propaga in societate, cu efecte greu de anticipat. Dar prostia aceasta este consecinta unor decizii politice care au distrus statul.

 Articol citit de 41324 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    28.09.2019, 01:33
    Iohabis Klaus e complice prin comportamentul sau pasiv si indiferent
    singurul gest pe care e capabil este refuzul (de ochii prostilor) la primele propuneri pziste sau la semnaturi ....dupa care semneaza si mai mormaie cate ceva si ...pace : vacante si concedii si pa si pusi !
    Trebuie sa fii mare *** ca sa nu observi tactica sasului de a mai fi ales un mandat si de idioti Romania nu duce lipsa si mai sunt multi si in #DIAZBORA~#REMIXT

    #DIAZBORA#REMIXT voteaza Yuhanis Kalsus ! pentru ca sa plece pzdistii , dar pzdistii sunt la blat cu sasul .....o sa vedeti si o sa plangeti Romania este o tara de c...t este w( . Europei !
    gheu
    28.09.2019, 05:24
    Catelule
    Nu toti cei care latra ca tine nu gandesc. Obiectivul tau este a latra. Obiectivul altora este in a analiza situatia si a lua o decizie corecta.

    Asa ca latra!
    28.09.2019, 03:15
    Așa prost comentariu mai rar
    Iohannis blat cu psdisti, cărora le-a tras niște măciuci de nu și-au mai revenit trogloditii. Cine ti-o fi zis tie ceva de “diazbora". Ești un incult.pana și “remixt" l-ai pocit ca in satra ta. Totul umbla aiurea in capul tău.
    Ina18
    28.09.2019, 00:52
    Iar se strecoara,se insinueaza,
    se aminteste ca si presedintele Iohannis ...etc,etc.
    O intrebare simpla,simpla de tot:
    Cum se explica faptul ca-asta frunzarind presa scrisa-a crescut numarul crimelor,violurilor,batailor in plina strada?
    Hai,este o intrebare retorica,sau o sa spuneti ca Iohannis e de vina?
    Dar ce mai aflu:
    1)Danciloaia nu a sustinut-o pe doamna Kövesi,si iata,avem o romanca in functia de procuror.sef european.O-ho! asta este o realizare de toata mandria.
    2)Danciloaia nu a reusit sa-si impuna prietena Plumbuita pe post de comisar european.Care ramane si cu banii pierduti,conform deciziei despre care nu stia.Chipurile.
    3) Danciloaia a dat fuga la Washington,si apoi fuga inapoi?
    Ca,in afara de fuga,nu vad sa fi ispravit altceva.
    Asta da calamitate.
    PS Si care-i legatura cu articolul,va veti intreba.
    Legatura-i in p.rostia care pare a fi pus stapanire pe mintile pesediste.Sau ticalosia?
    Pentru a parafraza o tanara pe nume Greta.
    hello
    28.09.2019, 02:32
    Si prostia si ticalosia au fost intotdeauna atributele mafiei
    ticaloase psd-iste ! Astfel am ajuns in aceasta situatie deplorabila cu guvernanti si parlamentari mafioti, hoti, infractori, incompetenti, impostori si analfabeti functional ... Cum sa mearga bine lucrurile cand mafiotii astia stiu doar sa fure si sa distruga ???
    marin123
    28.09.2019, 09:40
    hello, incultura si lipsa de educatie duce Romania
    la sapa de lemn. Scopul mafiotilor PSD, dar si din alte partide politice este acela de a tine pe romani in intuneric, fara educatie si cultura, pentru a-i putea manevra in folosul lor infractional. Sa speram ca noua guvernare care va veni, dupa ce va reduce la jumatate numarul functionarilor din aparatul de stat, va investi in in cultura si educatie. Shalom
    Stan
    28.09.2019, 00:32
    Evident, in Rrromania trebuiesc schimbati aproape toti sefii...
    ...și sefuletii din politică, Justiție, poliție, etc.
    Tot evident este ca toata pleava asta o sa lupte cu unghiile și dinții pentru ca sa nu le scape ciolanul!
    Și in cele din urmă ne putem intreba: oare se pot găsi atatea persoane competente si dispuse ca sa inlocuiasca toată liota asta de hoți și incompetenti?
    Grele zile vin pentru Romania!
    romann
    28.09.2019, 10:51
    Joc de glezne
    Răbdare!
    Rareș Bogdan prim-ministru si doamna I E Dogioiu ministrul justitiei.
    Android
    28.09.2019, 05:40
    @Ene 2
    Umanitatea a disparut din Draga mea tara Romania!

    P.S. Pur si simplu, mi s-a facut rau !!!

    P.S. 2 Nu ai nevoie de servicii secrete ruse ori te miri de unde pentru a destabiliza Romania si siguranta nationala, autoritatile statului roman rezolva tot !
    MosGerila
    28.09.2019, 13:44
    @Android 05:39. Recunosc ca nu sunt pe aceeasi
    lungime de unda cu Dvs., dar la acest comentariu v-am dat 5x5 punte.
    Tineti-o asa si imi voi schimba opinia despre Dvs. :)
    Ina18
    28.09.2019, 00:26
    Tocmai am ajuns acasa dintr-o scurta vacanta.
    Deci,cu scuzele de rigoare,incerc,in pas alergator,sa recuperez volorile tensiunii bolnavului numit Romania.
    -am inteles corect? D.obitocii care ar trebui sa ancheteze fiecare minut,fiecare secunda din viata atat de scurta a unei tinere ucise de o b.ruta-d.obitocii,deci,nu au altceva mai bun de facut decat sa tortureze psihic o familie care trece prin iad?
    Asta este tot ce pot ei face?
    Oribil.
    Te-o
    28.09.2019, 11:46
    Incompetenta DIICOT este parte din incompetenta generalizata de PSD
    Cancerul national al mafiei PSD a actionat in doua directii distructive a statului roman:
    -coruptia generalizata ,cu asaltul bezmetic asupra justitiei a carei independenta,instaurata de Basescu cu riscul a doua incercari de lovitura de stat contra sa,a fost luata cu asalt de subevoluatii Iordache,Nicolicea,Radulescu,Serban si alti trogloditi condusi de infractorul Dragnea
    -extiderea nepotismelor in promovarea de incapabili in aparatul de stat la toate nivelele.
    Daca vor fi luati la verificari serioase DIICOT-istii se va constata o increngatura de relatii,rubedenii,prietenii si,mai ales,apartenenta la PSD,fara nici o lgatura cu profesionalismul!
    Cand acelasi Basescu(hulit acum pana si de un derbedeu ca Ponta,pentru ceva inca neconfirmat definitiv,si care nu are nici o legatura cu lupta reusita a lui Basescu ,de instaurare a statului de drept si independentei justitiei,el fiind primul parlamentar care a renuntat la imunitate pentru a lasa libera justitia sa-si faca datoria)a incercat sa impuna ocuparea posturilor de directori scolari prin examene stricte,mafiotii psd-isti au urlat isteric impotriva!
    Daca vrem sa scapam de plaga nepotilor,amantelor,membrilor de partid incompetenti, care distrug statul de drept ,se impune generalizarea ocuparii oricarui post bugetar prin examene electronice(teste)absolut corecte fara a putea manipulate politic!Teo
    PS.cum putea un presedinte de stat,Iohannis,sa cunoasca gradul de competenta a celor propusi de mafiile politice la conducerea DIICOT?
    Pana cand nu se introduc examenele electronice fenomenul nepotismelor,criteriilor de partid etc nu va disparea.
    wert
    28.09.2019, 09:10
    pt eu-ca
    nu sunt chiar de acord, dar nici nu pot sa te contrazic...

    eu intreb raspicat cine poate rezolva situatia? CINE?

    cum PSD-ALDE-UDMR-PNL am vazut cum rezolva ei situatii de 30 de ani, zic ca e cazul sa mai dam sanse si altcuiva sa incerce.

    de aceea il sustin pe Dan Barna si USR. macar sunt oameni scoliti, tineri si cu chef de a face, de a misca lucrurile. Si sunt singurii care pot misca tanara generatie. SINGURII. De la ceilalti nu am nici o asteptare, au avut destul timp pe care l-au irosit sau si mai rau, au folosit functiile doar pentru propriul interes.
    Comentariu inadecvat
    Reformistul
    28.09.2019, 11:30
    USR+ = hiene politice
    USR-MINUS, o adunatura de securisti tineri, scoliti si indoctrinati la Baneasa si Bruxelles, cu finantare extrem de dubioasa, vor sa puna mana pe bugetul tarii. Punct.
    Daca analizam ce-a facut guvernul Ciolos, care a stopat complet economia, nu a accesat nici un euro de la UE, nu au facut nici un metru de autostrada, nu au reformat invatamantul, justitia, sanatatea, etc., vom avea imaginea clara a ce va urma cand/daca vor veni hienele astea la guvernare.
    MosCraciun
    28.09.2019, 00:22
    "Tudorel Toader, CSM si Klaus Iohannis sunt responsabili pentru
    aceasta calamitate".
    "Klaus Iohannis a semnat fara nicio obiectie numirea lui Felix Banila in fruntea DIICOT".

    Cam subtire, doamna IED, acuzatia adusa "à la hussarde" presedintelui Iohannis.
    mameluc
    28.09.2019, 00:14
    Lāsati-l pe Iohannis!
    Liviu Dragnea Dancilā,Tudorel Toader,CSM si....
    0.CP.Tariceanu...
    1.Victor Ponta
    2.Crin Antonescu
    3.Victor Orban
    4.Rares Bogdan
    ...sunt de vina pentru aceasta calamitate care a lovit societatea.
    Oare de unde s-a inceput?
    Nu de la formarea USL din ordinul puscariasului Dragnea?
    Cine ridica osanale USL-ului?
    Nu Rares Bogdan???
    Sa fim serious cu Iohannis...
    wert
    28.09.2019, 00:12
    numirile politice darama Romania
    atata timp cat numirile NU sunt pe competenta, ci doar pe politic, pe prietenie sau pe spaga, nimic nu poate evolua pozitiv.

    cine sa faca reforme in Romania? aia care de 30 de ani isi numesc toti analfabetii in functiile de conducere ale statului?

    daca la urmatoarele 3 randuri de alegeri nu se schimba esential harta politica atunci Romania va pica si de pe linia de plutire...

    USR#REZIST
    valll
    28.09.2019, 06:08
    Lupta cu sistemul
    Nu-mi place abordarea, este superficiala si certareata, cu unele aspecte intelese superficial si interpretate jignitor.
    Familia Luizei nu a facut nu a fost "circ", ci singurul mod in care se mai puteau opune jandarmilor veniti sa-i insface.
    Teama de falsificare a probelor nu este lipsita de temei, oamenii s-au convins de reaua credinta a autoritatilor. Sustine d-na Ene ca e mai documentata decat, ei cand neaga cu dispret "stiintific"aceasta posibilitate?
    Se remarca la ei, in special la bunic, dorinta de a lupta cu sistemul care a produs raul lor. A le sugera sa se supuna, fiindca ei sunt cei interesati, e placa avocatilor autoritatilor, e lipsa de respect pentru dreptul lor la adevar, chiar o obraznicie!
    Despre avocatul Tinel Pop, si eu aveam ideea ca e trimis acolo de cineva interesat. Urmarindu-l, am inteles ca, daca ar fi asa, a fost trimis in scopul de a demonta urzelile autoritatilor interesate sa-si ascunda incompetenta sau complicitatile, iar el s-a dedicat total acestui scop.
    IED da peste cap analiza acestui caz si trece repede la vinovatii clasici. Dar, rezolvand temeinic acest caz, se poate insanatosi sistemul.
    eu-ca
    28.09.2019, 08:43
    Wertule , cine misca nu mai misca. Codruta nu se
    misca mai mult decit 6,41. Ca unde nu e, nici Dumnezeu nu da dar sase case da ca sa poate Luluta sa sara 9 trepte. Alalalt din Sibiu daca era nu se intimpla. Procurorii care au terminat desenul, ed fizica au ales la sfirsitul facultatii specialitatea dreptul. Au sarit caschetele in curtea fiintei extraordinare si 10 mii au plecat a doua zi. Ii platesti de 3 ori mai mult decit parlamentarii si ies la pensie de indata ce o dau in bara (40 de ani). Cei dinn Caracal nu au incredere ca a mai fost o ancheta cu fetele din liceu cu americanii. Teo a murit in accident provocat de un american beat si ce daca.
    wert
    28.09.2019, 08:33
    pt. copilul - din cauza unor pensionari ratati...
    ....ca tine Romania este azi in groapa. Ati adus la putere niste mincinosi si hoti.
    Sa iti fie clar: in urma generatiei asteia de pensionari nostalgici comunisti pe care o reprezinti NU mai vine nici o generatie care sa puna botul la minciunile si mizeria pesedista! S-a terminat. E stop joc.
    ps. unde vezi tu vreun comentariu de la mine la care m-am referit la viol si crima strict la cazul Caracal? nasol e sa imbatranesti urat!
    copilul
    28.09.2019, 07:57
    @wert! nu esti decat un nazi reesapat,fara creier
    gata sa muste la ordin !....iti spun ca esti fara creier,fiin dca ai si pus botul,la chestia cu viol,urmat,de crima !!!... intoarce-te in timp,v'o 70 de ani si dormi in continuare !!
    Android
    28.09.2019, 05:39
    @Ene
    Luiza Melencu, rapita, violata, omorata si arsa intr-un butoi !

    Bunicul si mama Luizei anchetati, supusi unor umilinte greu de imaginat si dusi cu japca la detectorul de minciuni de catre procurorii DIICOT, culmea, bunicul devine suspect !

    Procurorii DIICOT aveau poza masinii lui Dinca si nu fac absolut nimic in cazul asta !

    Alexandra Maceseanu, rapita, violata, omorata si arsa in acelasi butoi ! Suna la 112 dar ce sa-i faci ? STS-ul nu este in stare sa-i localizeze apelul, GHINION ar spune un mare clasic in viata !

    Incepe ancheta in ambele cazuri dar in acelasi timp incep si musamalizarile organelor statului in frunte cu procurorii DIICOT !Probe ADN, procurorii DIICOT dau pe surse ca tatal din acte al Luizei NU este tatal natural, personal i-as da 20 de ani cu executare aluia/aleia care a scurs informatia asta, adica nu mai conteaza ca din Luiza a mai ramas doar oasele, important pentru procurorii DIICOT este doar decredibilizarea mamei.

    Fac procurorii DIICOT o alta ghidusie ! Trimitem probele ADN la FBI ca aia sunt cei mai tari, pe langa faptul ca au decredibilizat total INML-ul si toate rezultatele ADN din istoria acestui institut, au pus si batista pe tambal, mai bine spus, tragere de timp pentru musamalizarea totala a cazului.

    Rezultatele alora din SUA nu sunt admisibile in Romania, vrajeala cu, comisia rogatorie tine doar la cei mai putin educati + ca rezultatele ADN din SUA NU indica CLAR a cui sunt ramasitele, de ce? simplu, rezultatul acestui tip de analiza ADN este foarte larg, adica ei vor spune ca acest ADN apatine unui grup etnic, pot fi un milion de persoane ori pot fi sute de mii, analiza ADN efectuata in SUA NU identifica un individ anume !!!

    Mama Luizei este chemata din nou la DIICOT pentru prelevarea unor noi probe ADN, dansa nu merge (nici eu nu as fi mers), primeste amenda maxima 5,000 de lei si surpriza, astazi procurorii DIICOT trimite jandarmii peste ea cu mandat de aducere !

    Acum, personal, sunt EXTREM de nervos si daca as avea in fata un procuror DIICOT (indiferent de procuror) l-as "gadila" pur si simplu, la propriu, indiferent de consecintele legale, exista o vorba, pai pana cand ???

    O mama a ramas fara un copil. O mama a ramas doar cu cateva bucati de oase si tu ce faci procuror DIICOT? Trimiti jandarmii ?

    Binenteles, derreglatii imi pot spune ca asa e legea, OK, dar poti merge personal TU sef DIICOT si vorbesti frumos cu oamenii aia, mergi TU sef parchet general si vorbesti frumos cu oamenii aia, mergi TU, Ministrul Justitiei care esti tu Ana Birchall si vorbesti frumos cu oamenii aia, imposibil sa nu-i convingi cu frumosul si daca nu-i convingi cu frumosul PLEACA acasa in ..... ma... de sef care esti tu sef !!!

    Daca una dintre fiicele lui Banila (boss DIICOT) era arsa intr-un butoi tot asa proceda DIICOT-ul ? Intreb si eu, nu dau cu parul !

    Sunt mahnit, scarbiit si total dezamagit de actiunile organelor statului roman in frunte cu procurorii, NU mai am incredere !
    wert
    28.09.2019, 07:49
    pt. copilul - du-te bai cu abuzurile tale de aici
    astia doreau schimbarea Legilor Justitiei pentru ca toti hotii sa scape de puscarie, NU pentru altceva.

    Acum puscariile sunt goale. Iar ca sa iti raspund direct eu vreau sa se mai construiasca 100 de puscarii sa sa bagam acolo toata ciuma rosie pesedisto-aldista si prietenii lor - criminali, violatori, pedofili, hoti, spagari, etc...

    Bai copil, tu iti dai seama ce aberatii debitezi???!!!.

    DIZOLVATI CIUMA ROSIE!
    28.09.2019, 07:47
    ...
    Dacă era Barna președinte, nu se mai intampla așa ceva!
    P.S. Ați vrut o țară a procurorilor? O aveți in toată splendoarea ei ...
    valll
    28.09.2019, 07:30
    Aj dreptate
    Gestul procurorilor si al Mnisterului de Interne de a trimite jandarmi si de a-i amenda pe acei oameni, cu toate ca in primul rand ei ar trebui amendati fiindca nu si-au facut bine meseria, indica atat nesimtire, cat si prostie - ambele uriase.
    hello
    28.09.2019, 00:20
    Ai dreptate ! S-a ajuns la situatia in care aproape toate
    pozitiile de decizie sa fie ocupate de impostori, incompetenti si analfabeti functional, toti numiti politic, pe pile nerusinate si fara concursuri serioase ...
    copilul
    28.09.2019, 07:28
    cand sa vrut schimbari la legile justitiei,pentru
    a se elimina abuzurile astea,va perpeleati,ca pestele pe jar, ca Toader hacuieste justitia !....acum,luati de aci ! Doamne, fereste sa fii parte vatamata,ca esti obligat sa platesti daune criminalului,dupa legile Pruna !!!!....e bine asa !
    wert
    28.09.2019, 07:15
    Iohannis nu are curaj sa schimbe nimic
    Iohannis nu e omul care sa aiba curaj sa schimbe ceva. Este caz pierdut, indiscutabil.
    Pai intr-o societate bolnava trebuie ca tratamentul sa vina de la un doctor care explica, bate tara in lung si in lat, vorbeste cu oamenii si mai are si oameni seriosi care sa aplice aplice terapia..
    Pai Iohannis e pamant de flori. ZERO. Kovesi mai misca ceva, dar au dat-o afara... Si cu cine vrea Iohannis sa faca ceva: Orban, Blaga, Fenechiu, Turcan, Busoi, etc!!! VAX. Trebuie un suflu nou, altfel istoria se repeta!
    USR#REZIST
    28.09.2019, 00:41
    No ashe.....asta da articol !!!
    Fugiti oameni de prosti cit va tin picioarele. Fiindca prostia omoara, injoseste, saraceste, nenoroceste vieti si la urma urmei naste tot prostie. Din nimic, tot nimic va iesi....

    Nu uitati ca la cealalta extrema avem multe genii dar si multi nebuni. Iar in mijloc avem oameni comuni care sint..ei bine..cam mediocri. A trasat cineva curbele de distributie a inteligentei in actuala Romanie? Foarte greu, nu-i asa? De unde sa incepi? Din Sud? Ha?

    Va las cu o intrebare. De ce schimbare avem nevoie pentru ca Domnul Iohannis sa poata verifica la singe toata pleava cea vestita a PSD-ului si a balamalelor lor. Poate incercati sa descrieti un mecanism mai bun care sa-l inlocuiasca pe cel actual. Mersi anticipat.