U Cluj, demolată de FCU Craiova în Superliga. Meciul s-a jucat fără spectatori după decizia lui Adrian Mititelu

Vineri, 03 Februarie 2023, ora 21:59
2353 citiri
FCU Craiova. Foto: Facebook / Fotbal Club Universitatea 1948

Echipa FCU Craiova a învins vineri, pe teren propriu, scor 5-0, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a 24-a din Superliga.

Aurelian Chiţu a deschis scorul la Craiova, în minutul 12, pe un stadion gol, conform dorinţei clubului din Bănie, care a decis să joace acest meci fără spectatori. Tot Aurelian Chiţu a majorat scorul, din pasa lui Bahassa, în minutul 25, iar Dragoş Albu a stabilit scorul pauzei cu un şut excepţional din marginea careului, în minutul 36, tot din pasa lui Bahassa.

Albu i-a întors serviciul lui Yassine Bahassa, în minutul 82, când a recuperat o minge la o greşeală a lui Miron, a pasat în careu şi Bahassa a făcut 4-0.

Scorul final a fost stabilit scorul final în minutul 90, de Blănuţă, din pasa lui Ibrahimi.

FCU CRAIOVA: Gurău (R. Popa 84) - R. Negru, Duarte, Danny Henriques, Huyghebaert (Mascarenhas 60) - D. Albu, V. Achim (Ibrahimi 84) – Baeten (G. Ganea 60), Bauza, Bahassa - A. Chiţu (Blănuţă 80). ANTRENOR: Nicolo Napoli

U CLUJ: Iliev - Fl. Ilie, Miron, G. Simion - Şt. Vlădoiu, Ov. Bic (I. Filip 46), Remacle (Jose Gomes 64), Oancea – Chipciu (Fulop 75), Thiam (Ad. Bălan 64), Fl. Haită (I. Stoica 46). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Jose Gomes 66

Arbitri: Adrian Cojocaru - Ferencz Tunyogi, Adrian Vornicu – Cătălin Popa

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Petruţa Iorgulescu

Observator: Eduard Dumitrescu

FC Botoșani a trimis-o pe Dinamo pe ultimul loc. Victorie de aur contra Craiovei
FC Botoşani a obţinut trei puncte foarte importante în lupta pentru evitarea retrogradării după ce a învins-o acasă pe FCU 1948 Craiova cu scorul de 4-1 (0-1), duminică, într-un meci din...
E gata campionatul, după derby-ul CFR - FCSB! ”Bijuterie” de gol, semnată Florinel Coman
Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, gruparea CFR Cluj, în etapa a patra din play-off-ul Superligii. Diferenţa dintre liderul FCSB şi echipa de pe locul...