Final nebun în derby-ul Ligii 1. Cât s-a terminat FCSB - Rapid

Miercuri, 15 Decembrie 2021, ora 22:33
5860 citiri
Suporteri rapidiști. Foto: Facebook / FC Rapid 1923

FCSB a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), pe FC Rapid, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii 1 Casa Pariurilor. Giuleştenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Junior Morais pentur două cartonaşe galene.

Au marcat: Tănase '14, '90+3 (p), Ianis Stoica '90+6 / Săpunaru '45+6 (p).

1-0, min. 14: După o acţiune prelungită a lui Octavian Popescu şi după greşeli în serie ale fundaşilor rapidişti în propriul careu, mingea a ajuns la Olaru, care a şutat de la 17 metri, portarul Moldovan a respins în faţă şi Tănase a împins balonul în poartă;

1-1, min. 45+6: La o lovitură liberă de pe partea stângă, Radunovici l-a tras pe Săpunaru în careu şi Kovacs a dictat penalti, care a fost transformat cu siguranţă tot de fundaşul rapidist;

2-1, min. 90+3: Săpunaru l-a faultat în careu pe Ianis Stoica, iar Tănase a transformat lovitura de la 11 metri dictatăd e Kovacs;

3-1, min '90+6: După un contraatac, Ianis Stoica a marcat cu un şut din interiorul careului, deviat în poartă de Crepulja.

Partida a fost întreruptă în minutul 3, după ce ambele galerii au aruncat fumigene şi petarde pe teren. Stadionul a fost acoperit de un fum dens şi cele două echipe s-au strâns la mijlocul terenului. Meciul s-a reluat în minutul 9.

Înaintea jocului, fotbaliştii Rapidului a intrat pe teren cu un banner cu mesajul "Drum lin, Constantin Bebe Năsturescu". Fostul jucător giuleştean, component al echipei care câştiga titlul în 1967, a decedat, sâmbătă, la vârsta de 81 de ani.

Deșfășurarea meciului:

Minutul 1 - A început meciul

Minutul 10 - Ocazie mare pentru FCSB: Șut trimite cu capul puțin pe lângă poartă

Minutul 14 - Tănase deschide scorul. FCSB conduce cu 1-0.

Minutul 37 - Ocazie mare pentru Rapid: Andrei Vlad scoate senzațional șutul lui Sefer

Minutul 45+5 - Săpunaru egalează din penalty. 1-1 pe Arena Națională.

Minutul 45+6 - Pauză. 1-1

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 76 - Junior Morais este eliminat pentru al doilea galben. Rapidiștii rămân în 10 oameni

Minutul 90+2 - Tăanse marchează golul victoriei din penalty. 2-1 pentru FCSB

Minutul 90+4 - Ianis Stoica marchează și el. FCSB câștigă cu 3-1

Minutul 90+5 - Finalul meciului

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Șut, Fl. Tănase - Cordea, Budescu, Oct. Popescu

Antrenor: Toni Petrea

Rezerve: Straton, Miron, Haruț, Fl. Coman, I. Stoica, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Oaidă, Keșeru

Rapid: Moldovan - Belu, Săpunaru, Dandea, Morais - Crepulja, Al. Albu - Sefer, A. Ilie, Stahl - Marzouk

Antrenor: Mihai Iosif

Rezerve: Drăghia, Ad. Bălan, Goge, Pănoiu, C. Popescu, Florica, Ignat, Despa, Stănici

Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...
Un patron din prima ligă demontează acuzațiile de blat. Am scăpat de mitul FCSB!
Sepsi avea un istoric negativ cu FCSB, bifând 7 înfrângeri consecutive în fața roș-albaștrilor. Patronul covăsnenilor, Laszlo Dioszegi, cunoscut și pentru lanțul de brutării pe care...
#FCSB, #Rapid Bucuresti, #Rapid Liga 1, #meciuri rezultate Liga 1, #Istvan Kovacs, #derby , #rezultate