Cinci victorii din cinci pentru FCSB în campionat și un gol superb. Rezumatul partidei cu Poli Iași VIDEO

Duminica, 20 August 2023, ora 23:56
3921 citiri
Ovidiu Popescu (centru) a marcat un gol extraordinar

Echipa FCSB a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea Superligii. Este a cincea victorie consecutivă a bucureştenilor în campionat.

Bucureştenii au dominat prima repriză ratând mai multe ocazii. Florinel Coman a trimis în bară, din lovitură liberă, în minutul 39, iar în minutul 44 tot Coman i-a pasat lui Ovidiu Popescu şi acesta a şutat de la 20 de metri învingându-l pe Ailenei. Ieşenii au avut un gol anulat de VAR pentru un henţ al lui Gheorghiţă, în minutul 45+3, când Marchioni trimisese balonul în poartă. După pauză, Târnovanu a respins excelent şutul lui Bordeianu, în minutul 49, dar Olaru a înscris pentru 2-0 în minutul 68. Finalul de meci a fost pe contre după ce Vaşvari a redus din diferenţă în minutul 79, profitând de o pasă a lui Bordeianu.

Cu această victorie, FCSB a trecut pe primul loc al clasamentului, cu cinci victorii din cinci meciuri – 15 puncte. Poli Iaşi rămâne pe ultimul loc din Superligă, cu doar trei puncte.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheş, Radunovic - Ov. Popescu, Şut, Olaru (Haruţ 89) - Oct. Popescu (Miculescu 47), Compagno (Djokovic 74), Fl. Coman (Radaslavescu 90+5). ANTRENOR: Elias Charalambous

POLI IAŞI: Ailenei – Martac (Stefanovic 46), F. Ilie, Samayoa, R. Ispas (Belu Iordache 78) - Bordeianu, Marchioni, Jatoba (Vaşvari 46) - Luis Phelipe (S. Buş 67), Vojtus (R. Ion 62), A. Gheorghiţă. ANTRENOR: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Fl. Coman 40, Radunovic 48, Olaru 77 / Jatoba 33, Martac 37

Arbitri: Marian Barbu - Marius Badea, Stelian Slabu – Viorel Flueran

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru - Alexandru Vodă

FCSB se pregătește de Liga Campionilor, dar nu mai poate juca în grupe. Care e motivul
FCSB a câştigat titlul de campioană a României la fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 2-1 (1-0), pe Arena Naţională din Capitală, în etapa a...
Meci crucial între Poli Iași și UTA: moldovenii, trimiși de Rednic spre Liga a doua. Clasamentul acum
Echipa UTA Arad s-a impus duminică, în deplasare, scor 2-0, în înfruntarea cu Poli Iaşi, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii. În prima parte Omondi a ratat pentru arădeni, în...