Debut în forță pentru FCSB contra Craiovei lui Mititelu: rezumatul unei partide cu patru goluri VIDEO

Duminica, 16 Iulie 2023, ora 23:47
3486 citiri
FCSB a câștigat cu 3-1

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 3-1, formaţia FCU Craiova, într-un meci din prima etapă a Superligii. FCSB este noul lider al clasamentului primei ligi.

Prima repriză a meciului de la Tg Jiu a avut ritm şi a arătat o echipă a FCSB cu poftă de joc. Bucureştenii au deschis scorul în minutul 8, prin David Miculescu, care a înscris din cornerul executat de Florinel Coman. În minutul 16 Florinel Coman a fost faultat în careu de portarul Robert Popa, Coman a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 17. Robert Popa a avut o intervenţie extraordinară la şutul de la distanţă al lui Djokovic (min. 43) şi prima repriză s-a încheiat cu FCSB în avantaj, 2-0.

În minutul 56 Târnovanu a avut şi el o intervenţie de excepţie la lovitura de cap exepdiată de Aurelian Chiţu, iar în minutul 60 Andrei Cordea i-a pasat lui Edjouma în careu şi acesta a majorat avantajul oaspeţilor la 3-0.

În minutul 75 Sidibe a redus din diferenţă dintr-un penalti acordat pentru un fault comis de Djokovic, în careu, asupra lui Chiţu.

FCU CRAIOVA: R. Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny Henriques, Mascarenhas - Dr. Albu (Vl. Pop 81), V. Achim – Baeten (Sidibe 65), Bahassa (Jibril Ibrahimi 83), Van Durmen (S. Asamoah 46) – A. Chiţu. ANTRENOR: Florin Drăgan

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Haruţ, Radunovic – Djokovic (Lixandru 90+4), Şut, Olaru (Edjouma 45) – Miculescu (V. Gheorghe 70), Al. Băluţă (Ovidiu Popescu 70), Fl. Coman (Cordea 46). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Dr. Albu 75 / Edjouma 56, Radunovic 75

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Radu Ghinguleac – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Ionuţ Coza

Observator: Aron Huzu

S-a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica după ce FCSB a luat titlul: ”Știe să dea cu cotul”
FCSB a câştigat titlul de campioană a României la fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 2-1 (1-0), pe Arena Naţională din Capitală, în etapa a...
Prima adversară a FCSB-ului în drumul spre Liga Campionilor
FCSB a câştigat titlul de campioană a României la fotbal, sâmbătă seara, 27 aprilie, după ce a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 2-1 (1-0), pe Arena Naţională din Capitală, în...