FCSB debuteaza cu o victorie in Europa League

Joi, 26 Iulie 2018, ora 20:25
17942 citiri

FCSB a castigat cu 2-0 prima mansa a turului doi preliminar din Europa League disputata pe terenul slovenilor de la Rudar Velenje.

Formatia lui Nicolae Dica nu a impresionat, insa a luat un avantaj confortabil pentru mansa retur.

Ros-albastrii au avut nevoie de doar cinci minute pentru a deschide scorul, dupa ce Dennis Man a punctat cu capul la o centrare a lui Morais.

FCSB a avut posesia, dar jocul nu a stralucit. Abia dupa pauza, cand pe teren a intrat Florin Tanase, au inceput sa apara si ocaziile la poarta slovenilor.

Tanase a ratat trei sanse uriase, iar golul de 2-0 a venit din partea portughezului Filipe Teixeira, care a fructificat centrarea lui Benzar in minutul 74. Acesta a fost si scorul final al confruntarii din Slovenia.

Partida retur va avea loc joia viitoare, de la ora 21:30, pe National Arena.

Daca va ajunge in turul trei, FCSB se va duela cu invingatoarea dintre Hajduk Split si Slavia Sofia.

RUDAR - FCSB 0-2

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

87 - Tanase rateaza incredibil din nou din fata portii dupa o centrare ideala a lui Jakolis.

86 - Morais reia din foarfeca din marginea careului, insa mingea trece peste poarta.

84 - Momcilovici vede cartonasul galben.

81 - Schimbare FCSB: Filip intra in locul lui Teixeira.

80 - Romario Benzar vede cartonasul galben.

77 - Florin Tanase iroseste o sansa uriasa! Ramas singur, varful FCSB trage in portar!

74 - GOL FCSB! Teixeira inscrie cu o reluare din fata portii dupa o centrare din partea dreapta a lui Benzar!

71 - Inca o sansa de gol pentru FCSB, insa mingea loveste bara la o executie a lui Florin Tanase!

70 - Sansa de gol pentru FCSB, insa sutul lui Florin Tanase este respins!

68 - Schimbare FCSB: Jakolis intra in locul lui Morutan.

65 - Balgradean iese si retine dupa o centrare din partea dreapta.

60 - Gol anulat pentru FCSB! Teixeira inscrie, dar reusita e anulata corect dupa un ofsaid in prealabil al lui Tanase.

59 - Man suteaza din marginea careului, mingea e deviata in corner.

57 - Schimbare Rudar: Kamara intra in locul lui Williams.

54 - Ce ocazie!! Tanase patrunde periculos in careu, dar Pintilii nu reuseste sa bage mingea in poarta din patru metri.

50 - Actiune prelungita de atac a FCSB, insa Morutan greseste pasa spre Teixeira.

46 - Se reia jocul!

Schimbare FCSB: Florin Tanase intra in locul lui Gnohere.

Info: Vitesse egaleaza Viitorul, scorul este 2-2.

45+2 - Pauza!

45 - 2 minute suplimentare.

41 - Pintilii greseste o minge, gazdele pleaca pe contraatac, insa Planici intervine excelent.

Info: Viitorul conduce cu 2-1 formatia olandeza Vitesse Arnhem.

37 - Teixeira suteaza frumos din careu, dar mingea e deviata in corner.

34 - Rudar a prins curaj si in ultimele minute se joaca tot mai mult in jumatatea FCSB.

28 - Filipe Teixeira vede cartonasul galben.

26 - Slovenii au o actiune prelungita de atac, insa Balgradean iese bine si retine o centrare.

21 - FCSB are un corner din partea stanga, insa slovenii resping fara probleme.

20 - Slovenii s-au asezat pe doua linii, FCSB paseaza mult in lateral la centrul terenului.

14 - Actiune prelungita de atac a FCSB, insa pasa cu calcaiul a lui Gnohere este gresita.

Info: Viitorul a deschis scorul in meciul cu Vitesse Arnhem.

10 - FCSB pleaca pe contraatac, dar Benzar greseste pasa spre Morutan.

5 - GOL FCSB!!! Dennis Man deschide scorul cu o lovitura de cap din cinci metri dupa o centrare perfecta a lui Morais!

3 - Muic vede un cartonas galben pentru un cot in figura lui Morutan.

1 - A inceput meciul!

RUDAR: Pridigar - Pusaver, Vasiljevici, Tomasevici, Pisek - Pafitt-Williams, Trifkovici, Muic, Bolha, Tucici - Radici

Rezerve: Malnar, Kasnik, Vodeb, Kamara, Coralic, Santek, Simunac

FCSB: Balgradean - Benzar, Planici, Momcilovici, Morais - Pintilii, Qaka - Man, Morutan, Teixeira - Gnohere

Rezerve: Vlad, Balasa, Filip, Coman, Tanase, Jakolis, Ov. Popescu

Mansa retur este programata joia viitoare, de la ora 21:30, pe National Arena.

Ambele echipe au inceput cu stangul competitiile interne. FCSB a fost invinsa de Astra Giurgiu, in timp ce Rudar a pierdut cu 0-5 in fata lui Velenje.

Meciul este televizat de postul Prima TV.

Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
Până când se mai consideră Firea „candidat de sacrificiu”. Caracterizarea făcută lui Nicușor Dan: „E inteligent. Eu am fost olimpică la română, dar nu m-am lăudat”
Gabriela Firea a declarat că datele arătau că un independent va putea să coaguleze voturile şi de pe stânga şi de pe dreapta, dar a precizat că membrii şi simpatizanţii social-democraţi,...
#Rudar FCSB, #Rudar FCSB live, #Rudar FCSB direct, #televizare Rudar FCSB, #cine transmite Rudar FCSB , #stiri FCSB