Capăt de drum pentru FCSB în Cupa României. Juniorii lui Gigi Becali au învins în ultimul meci pe FC Botoșani

Joi, 08 Decembrie 2022, ora 22:13
4826 citiri
FCSB. Foto: Facebook / FCSB

UTA Arad şi CS Mioveni s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce formaţia de pe Mureş a învins echipa argeşeană cu scorul de 3-0, joi, în deplasare, în ultima etapă din Grupa B.

CS Mioveni era deja calificată în faza următoare, UTA a câştigat grupa după succesul obţinut prin golurile marcate de Paul Anton (12), Erion Hoxhallari (52) şi Claudiu Keşeru (64).

FCSB a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-0, în deplasare, golurile fiind reuşite de Alexandru Musi (53) şi Matei Tănasă (90).

În alt meci, Gloria Buzău s-a impus în deplasare cu 2-0 în faţa echipei Oţelul Galaţi.

Rezultatele din Grupa B:

AFC Botoşani - FCSB 0-2 (0-0), Stadion Municipal - Botoşani

Gigi Becali a introdus o echipa formată numai din jucători tineri.

Au marcat: Alexandru Musi (53), Matei Tănasă (90).

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Stelian Slabu (Braşov); al patrulea oficial: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)

Arbitru video: Sorin Costreie (Buftea); arbitru asistent video: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova)

Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) - CCA, Daniel Miodrag Mihai (Bucureşti) - FRF

CS Mioveni - AFC UTA Arad 0-3 (0-1), Stadion Orăşenesc - Mioveni

Au marcat: Paul Anton (12), Erion Hoxhallari (52), Claudiu Keşeru (64).

Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Ferencz Tunyogi (Zalău); al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)

Arbitru video: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitru asistent video: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Mihai Andrieş (Bucureşti) - FRF

ACS SC Oţelul Galaţi - Gloria Buzău 0-2 (0-1), Stadion Oţelul - Galaţi

Au marcat: Dragoş Lazăr (29), Alexandru Boiciuc (50).

Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); arbitri asistenţi: Claudiu Şchiopeţ (Braşov), Erchian Ionus (Medgidia); al patrulea oficial: Sergiu Anton (Bucureşti)

Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) - CCA, Mircea Brînduşă (Călăraşi) - FRF

6 Oţelul Galaţi 3 0 1 2 0-3 1

Conform noului format al competiţiei, toate echipele joacă, în grupe, un meci cu o echipă din cele trei urne valorice, disputate pe terenurile formaţiilor mai slab clasate în sezonul trecut. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câştigătoarele grupelor vor disputa meciurile din sferturile de finală pe teren propriu.

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Un patron din prima ligă demontează acuzațiile de blat. Am scăpat de mitul FCSB!
Sepsi avea un istoric negativ cu FCSB, bifând 7 înfrângeri consecutive în fața roș-albaștrilor. Patronul covăsnenilor, Laszlo Dioszegi, cunoscut și pentru lanțul de brutării pe care...
Un jucător argentinian, pe lista FCSB în locul lui Coman. A marcat de 6 ori în campionat și este revelația sezonului
Argentinianul Enzo Lopez (26 de ani) a ajuns la FC Botoșani în pauza de iarnă și deja a evoluat în 13 meciuri în care a înscris șase goluri și a oferit două pase decisive. Patronul FC...