Ce meci, ce final! Cât s-a terminat derby-ul FCSB - CFR Cluj

Duminica, 23 Ianuarie 2022, ora 18:46
8370 citiri
FCSB. Foto: Facebook / FCSB

FCSB a scos în extremis un rezultat de egalitate, 3-3, cu liderul CFR Cluj.

Au marcat: Octavian Popescu ’24, V. Gheorghe ’71, Cristea ‘90+4 / Debeljuh ’36, ’40, Chipciu ‘77

1-0, min. 24: Octavian Popescu a înscris cu un şut spectaculos din afara careului.

1-1, min. 36: Debeljuh a egalat cu capul, după o lovitură liberă.

1-2, min. 40: Acelaşi Debeljuh a marcat cu exteriorul, din aproximativ 11 metri.

2-2, min. 71: Gheorghe a egalat din careul mic, după o centrare a lui Coman.

2-3, min. 77: Chipciu a trimis mingea în plasă de la aproximativ 11 metri.

3-3, min. 90+4: Cristea a stabilit scorul final cu o lovitură cu capul.

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, A. Miron, I. Cristea, Haruţ (Vinicius ’46) – Olaru, Ad. Şut (Coman ’66), Fl. Tănase (Oaidă ’88) – Cordea, Keşeru (Dumiter ’46), Oc. Popescu (V. Gheorghe ’46). Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Hindrich – Camora, Burcă, Graovac, Cr. Manea – Păun (Neguţ ’69), Boateng, Bordeianu (Itu ’90) – C. Deac (Cestor ’90), Debeljuh (Dugandzic ’88), V. Costache (Chipciu ’70). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Haruţ ’30, Oct. Popescu ’35, Şut ’40, Olaru ’68 / Păun ’28, Deac ‘83

Arbitri: Sebastian Colţescu - Mircea Grigoriu, Daniel Mitruţi Sorin Costreie

Observator: Aron Huzu

CFR Cluj este lider în clasamentul Ligii 1 Casa Pariurilor, cu 58 de puncte, în timp ce FCSB este pe doi, cu 48 de puncte. Poziţia a treia este ocupată de FC Voluntari, care ate 38 de puncte.

Desfășurarea meciului:

A început partida

Minutul 4- ocazie mare CFR. Debeljuh trimite o lovitură de cap, dar Andrei Vlad scoate senzațional

Minutul 24- Octavian Popescu a deschis scorul pentru FCSB cu un gol fabulos. 1-0 pentru FCSB.

Minutul 36 - CFR egalează printr-un gol marcat de Debeljuh, 1-1.

Minutul 40 - CFR Cluj întoarce rezultatul. Debeljuh marchează golul doi și CFR conduce cu 2-1.

Minutul 45+1 - Pauză. FCSB - CFR Cluj 1-2

Minutul 46 - A început repriza a doua

Minutul 59 - Ocazie pentru CFR. Debeljuh trimite din nou o lovitură de cap, dar Andrei Vlad reține.

Minutul 71 - Valentin Gheorghe egaleaza pentru FCSB după o centrare venită de la Coman. FCSB - CFR Cluj 2-2

Minutul 77 - Chipciu marcheaza golul trei pentru CFR Cluj

FCSB - CFR Cluj 2-3

Minutul 90+4 Iulian Cristea egaleaza pentru FCSB . 3-3

Minutul 90+5 - Finalul meciului. FCSB - CFR Cluj 3-3

FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, A. Miron, I. Cristea, Haruț - Olaru, Ad. Șut, Fl. Tănase - Cordea, Keșeru, Oc. Popescu

Rezerve: Târnovanu, Fl. Coman, Dumiter, M. Tănasă, A. Burlacu, V. Gheorghe, Ov. Perianu, Oaidă, Vinicius

Antrenor: Toni Petrea

CFR Cluj: Hindrich - Cr. Manea, Burcă, Graovac, Camora - Păun, Boateng, Bordeianu - C. Deac, Debeljuh, V. Costache

Rezerve: Bălgrădean - Susic, Cestor, Itu, Chipciu, Neguț, Sacko, Petrila, Dugandzic

Antrenor: Dan Petrescu

Meciul va fi arbitrat de Sebastian Colțescu.

Un patron din prima ligă demontează acuzațiile de blat. Am scăpat de mitul FCSB!
Sepsi avea un istoric negativ cu FCSB, bifând 7 înfrângeri consecutive în fața roș-albaștrilor. Patronul covăsnenilor, Laszlo Dioszegi, cunoscut și pentru lanțul de brutării pe care...
Un jucător argentinian, pe lista FCSB în locul lui Coman. A marcat de 6 ori în campionat și este revelația sezonului
Argentinianul Enzo Lopez (26 de ani) a ajuns la FC Botoșani în pauza de iarnă și deja a evoluat în 13 meciuri în care a înscris șase goluri și a oferit două pase decisive. Patronul FC...