Conference League, rezultate și clasamente. Ce-au făcut adversarele echipelor FCSB și CFR Cluj

Vineri, 16 Septembrie 2022, ora 08:23 2623 citiri
FCSB joacă în Conference League

West Ham United şi Slavia Praga au obţinut victorii, joi seara, în meciurile din etapa a doua a grupelor Europa Conference League la fotbal.

În Grupa B, din care face parte FCSB, ''ciocănarii'' au câştigat cu 3-2 în Danemarca, în faţa formaţiei Silkeborg.

Gazdele au deschis scorul rapid, prin Kasper Kusk (5), dar londonezii au punctat de trei ori până la pauză, prin Manuel Lanzini (13 - penalty), Gianluca Scamacca (25) şi Craig Dawson (38). Danezii au mai marcat o dată pe final, prin Soren Tengstedt (75).

Silkeborg a evoluat în formula: Nicolai Larsen - Oliver Sonne, Tobias Salquist, Joel Felix, Lukas Engel (Lukas Klitten, 46) - Stefan Teitur Thordarson, Mark Brink, Anders Klynge (Mads Kaalund, 62) - Soren Tengstedt, Kasper Kusk (Sebastian Joergensen, 62) - Nicklas Helenius (Tonni Adamsen, 62).

Antrenorul David Moyes a aliniat echipa: Alphonse Aréola - Thilo Kehrer, Craig Dawson, Aaron Cresswell - Vladimir Coufal, Declan Rice (Tomas Soucek, 63), Manuel Lanzini (Conor Coventry, 90+3), Emerson - Lucas Paqueta (Jarrod Bowen, 63), Maxwel Cornet (Pablo Fornals, 86) - Gianluca Scamacca (Said Benrahma, 63).

În Grupa G, Slavia Praga a trecut de FC Ballkani cu 3-2, după ce campioana Kosovo a condus de două ori, prin golurile lui Ermal Krasniqi (23) şi Meriton Korenica (29). Pentru vicecampioana Cehiei au înscris Stivi Frasheri (autogol, 26), Peter Olayinka (34) şi Lukas Masopust (41). Oaspeţii au încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Astrit Thaqi (84).

Slavia a evoluat în formula: Ales Mandous - David Doudera, Aiham Ousou, Taras Kacearaba, David Jurasek (Ewerton, 89) - Christ Tiehi, Lukas Provod (Ibrahim Traoré, 46) - Lukas Masopust (Moses Usor, 46), Ondrej Lingr (Stanislav Tecl, 67), Ivan Schranz (Oscar Dorley, 80) - Peter Olayinka.

FC Ballkani a aliniat echipa: Stivi Frasheri - Armend Thaqi, Egzon Sinani (Arber Potoku, 86), Bajram Jashanica, Astrit Thaqi - Meriton Korenica (Lucas Cardoso, 77), Lumbardh Dellova, Lindon Emerllahu - Nazmi Gripshi, Albion Rrahmani (Leotrim Bekteshi, 68), Ermal Krasniqi (Albin Berisha, 77).

OGC Nice, cu românul Rareş Ilie titular, a remizat cu Partizan, 1-1, la Belgrad. Ilie a fost schimbat în min. 63.

O surpriză, mai ales prin proporţiile scorului, a produs-o Istanbul Başakşehir, care a dispus cu 3-0 de Fiorentina.

Rezultatele de joi:

Grupa A

Istanbul Başakşehir - Fiorentina 3-0

Au marcat: Serdar Guerler 57, 71, Bertrand Traore 90.

Cartonaş roşu: Jonathan Ikone (Fiorentina) 76.

RFS - Hearts 0-2

Au marcat: Lawrence Shankland 43 - penalty, Alan Forrest 90+3.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Istanbul Başakşehir 2 2 0 0 7-0 6

2 Hearts 2 1 0 1 2-4 3

3 RFS 2 0 1 1 1-3 1

4 Fiorentina 2 0 1 1 1-4 1

Grupa B

FCSB - Anderlecht Bruxelles 0-0

Silkeborg - West Ham United 2-3

Au marcat: Kasper Kusk 5, Soren Tengstedt 75, respectiv Manuel Lanzini 13 - penalty, Gianluca Scamacca 25, Craig Dawson 38.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 West Ham United 2 2 0 0 6-3 6

2 Anderlecht 2 1 1 0 1-0 4

3 FC FCSB 2 0 1 1 1-3 1

4 Silkeborg 2 0 0 2 2-4 0

Grupa C

Hapoel Beer-Sheva - Villarreal 1-2

Au marcat: Rotem Hatuel 63, respectiv Jose Luis Morales 28 - penalty, Alex Baena 67.

Arnaut Danjuma (Villarreal) a ratat un penalty în min. 90+6 (şut pe lângă poartă).

Lech Poznan - Austria Viena 4-1

Au marcat: Mikael Ishak 27, Michal Skoras 64, Kristoffer Velde 76, 90, respectiv Matthias Braunoder 29.

Manfred Fischer (Austria) a ratat un penalty în min. 36 (a apărat Filip Bednarek).

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Villarreal 2 2 0 0 6-4 6

2 Lech Poznan 2 1 0 1 7-5 3

3 Hapoel Beer Sheva 2 0 1 1 1-2 1

4 Austria Viena 2 0 1 1 1-4 1

Grupa D

FC Koln - FC Slovacko 4-2

Au marcat: Sarghis Adamian 10, Florian Dietz 42, Dejan Ljubicic 65 - penalty, 74, respectiv Jan Kalabiska 49, Milan Petrzela 52.

Partizan Belgrad - OGC Nice 1-1

Au marcat: Hamidou Traore 60, respectiv Joe Bryan 2.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 FC Koln 2 1 1 0 5-3 4

2 Partizan Belgrad 2 0 2 0 4-4 2

3 Nice 2 0 2 0 2-2 2

4 FC Slovacko 2 0 1 1 5-7 1

Grupa E

Apollon Limassol - SC Dnipro-1 1-3

Au marcat: Ioannis Pittas 57, respectiv Valentin Rubcinski 11, Artem Dovbik 26, 45+1.

AZ Alkmaar - FC Vaduz 4-1

Au marcat: Yusuf Barasi 19, Sam Beukema 81, Yukinari Sugawara 90+2, Dani De Wit 90+5, respectiv Anthony Goelzer 22.

Cartonaş roşu: Benjamin Buchel (FC Vaduz) - portar 61.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 AZ Alkmaar 2 2 0 0 5-1 6

2 SC Dnipro-1 2 1 0 1 3-2 3

3 Apollon Limassol 2 0 1 1 1-3 1

4 FC Vaduz 2 0 1 1 1-4 1

Grupa F

Djurgaardens IF - Molde FK 3-2

Au marcat: Amadou Doumbouya 50, Emmanuel Banda 58, Joel Asoro 90+1, respectiv David Datro Fofana 39 - penalty, Emil Breivik 77.

Cartonaş roşu: David Datro Fofana (Molde) 57.

KAA Gent - Shamrock Rovers 3-0

Au marcat: Hugo Cuypers 9, Vadis Odjidja-Ofoe 18, 65.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Gent 2 1 1 0 3-0 4

2 Djurgaardens 2 1 1 0 3-2 4

3 Molde 2 0 1 1 2-3 1

4 Shamrock Rovers 2 0 1 1 0-3 1

Grupa G

CFR Cluj - Sivasspor 0-1

A marcat: Max-Alain Gradel 28 - penalty.

Slavia Praga - FC Ballkani 3-2

Au marcat: Stivi Frasheri (autogol) 26, Peter Olayinka 34, Lukas Masopust 41, respectiv Ermal Krasniqi 23, Meriton Korenica 29.

Cartonaş roşu: Astrit Thaqi (Ballkani) 84.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Slavia Praga 2 1 1 0 4-3 4

2 Sivasspor 2 1 1 0 2-1 4

3 FC Ballkani 2 0 1 1 3-4 1

4 CFR Cluj 2 0 1 1 1-2 1

Grupa H

Piunik Erevan - Slovan Bratislava 2-0

Au marcat: Artak Daşian 35, Yusuf Olaitan Otubanjo 36.

Zalgiris Vilnius - FC Basel 0-1

A marcat: Andi Zeqiri 62.

Clasamentul:

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 FC Basel 2 2 0 0 4-1 6

2 Piunik 2 1 0 1 3-3 3

3 Zalgiris Vilnius 2 0 1 1 0-1 1

4 Slovan Bratislava 2 0 1 1 0-2 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Ne puteți urmări și pe  pagina noastră de Facebook   sau pe   Google News
Echipe
M
V
E
I
G
P
3
2
1
0
5 - 1
7
3
2
0
1
5 - 4
6
3
1
1
1
4 - 3
4
3
0
0
3
1 - 7
0