Vaslui, cu emotii in grupele Europa League

Joi, 25 August 2011, ora 22:50
6235 citiri

FC Vaslui s-a calificat joi seara in grupele Europa League, dupa ce-a invins-o in playoff cu 2-1 la general (2-0 in tur, 0-1 in retur) pe Sparta Praga.

Moldovenii au pierdut cu 0-1 partida disputata la Praga, insa au obtinut calificarea in grupe datorita victoriei inregistrare in tur, 2-0.

Trupa pregatita de Viorel Hizo a trait periculos in Cehia si a suferit mult pentru aceasta calificare obtinuta in premiera.

Cehii au inceput ca din tun partida si au ratat doua mari ocazii in startul partidei, prin Vacek si Kadlec. A fost insa doar un foc de paie, pentru ca vasluienii au echilibrat intalnirea si au intrat la cabine cu 0-0.

Repriza a doua a inceput tot cu cehii in atac, insa cea mai mare ocazie i-a apartinut brazilianului Wesley, al carui sut a fost respins in extremis de Zapotocny, de pe linia portii.

La niciun minut dupa ratarea lui Wesley, in minutul 59, cehii au reusit sa deschida scorul, prin Pamic, care l-a invins pe Cerniauskas cu un sut la coltul scurt.

A urmat apoi un asediu la poarta vasluienilor, care au scapat de golul doi doar datorita interventilor excelente ale lui Cerniauskas sau impreciziei atacantilor cehi.

Ultimele minute ale partidei au adus o eliminare in tabara cehilor, Podany primind direct cartonasul rosu dupa un fault din spate la Sanmartea, si o noua interventie salvatoare a goalkeeperului moldovenilor.

1-0 pentru Sparta Praga, insuficient insa, pentru ca Vaslui merge in grupe, iar cehii parasesc competitia.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Sparta Praga si FC Vaslui, din mansa secunda a playoff-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+5 - Bello suteaza total gresit dintr-o pozitie buna.

min.90+4 - Galben pentru Jovanovici, pentru trageri de timp.

min.90 - Cerniauskas are o interventie de milioane de un sut al lui Mares.

min.90 - Cerniauskas boxeaza un corner al cehilor.

min.89 - Schimbare la FC Vaslui: iese Temwanjera, intra Bello.

min.85 - Podany primeste direct cartonasul rosu, dupa un fault din spate la Sanmartean.

min.84 - Cehii cer penalti la un contact intre Podany si Farkas, insa arbitrul lasa jocul sa continuie.

min.80 - Annang vede cartonasul galben pentru simulare.

min.79 - Schimbare la cehi: iese Kadlec, intra Mares.

min.78 - Kweuke trimite peste poarta aparata de Cerniauskas.

min.76 - Kweuke rateaza preluarea si iroseste o buna oportunitate de a marca.

min.73 - Vacek trimite putin pe langa poarta vasluienilor.

min.73 - Galben pentru Milanov.

min.71 - Schimbare la Vaslui: iese Wesley, intra Annang.

min.67 - Temwanjera suteaza frumos, insa Svenger retine si el spectaculos.

min.65 - Vasluienii sunt in corzi dupa primirea golului.

min.63 - Jarosik rateaza o mare ocazie, dupa un corner executat din partea dreapta.

min.60 - Cerniauskas retine in doi timpi sutul lui Matejovski.

min.59 - GOOOL SPARTA PRAGA !!! Pamic deschide scorul cu un sut la coltul scurt !!!

min.58 - Imensa ocazie pentru Vaslui, prin Wesley, care l-a batut pe portarul advers, insa Zapotocny a salvat de pe linia portii.

min.57 - Galben pentru Kweuke.

min.55 - Cehii ataca, dar o fac fara a pune in prea mare pericol poarta lui Cerniauskis.

min.52 - Dubla schimbare la cehi: ies Husek si Juhar, intra Podany si Jarosik.

min.49 - Vacek trimite pe langa poarta vasluienilor.

INCEPE REPRIZA SECUNDA

--------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Svenger prinde sutul lui Zmeu.

min.45 - Doua minute de prelungire pentru prima repriza.

min.44 - Galben pentru Zmeu.

min.39 - Cerniauskas pareaza un sut al lui Husek.

min.38 - Svenger retine un sut trimis de Sanmartean.

min.35 - Si Brabec vede un galben.

min.34 - Cate un galben pentru Zapotocny si Balaur.

min.32 - Sanmartean trimite in plasa laterala dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.28 - Kusnir vede un cartonas galben.

min.22 - Temwanjera inscrie, insa golul este anulat pe motiv de offside.

min.19 - Cerniauskas primeste cartonasul galben.

min.13 - Balace s-a accidentat si nu mai poate continua. Hizo il trimite in locul lui pe Buhaescu.

min.12 - Cerniauskas prinde o minge trimisa cu capul de Zapotocny.

min.10 - Cehii au inceput in forta, cu atacuri peste atacuri. Pana acum insa vasluienii au rezistat.

min.2 - Kadlec trece pe langa deschiderea scorului dupa un corner.

min.2 - Balaur intervine si blocheaza un sut al lui Vacek.

ora 21:00 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: In tur, vasluienii s-au impus cu 2-0.

ECHIPELE:

Sparta Praga: Svenger - Brabec, Zapotocny, Pamic, Juhar - Matejovski, Husek, Kusnir - Kadlec, Vacek, Kweuke.

Antrenor: Josef Chovanec.

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Balaur, Farkas, Balace - Zmeu, Pavlovic - Jovanovic, Wesley, Sanmartean - Temwanjera.

Antrenor: Viorel Hizo.

Arbitru: Thomas Einwaller (Austria).

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#LIVE Sparta Praga Vaslui, #Europa League Vaslui Praga, #Vaslui calificata grupe, #Vaslui grupe Europa League , #stiri FC Vaslui