Astra, cu un pas in finala Cupei dupa victoria la scor cu Timisoara

Marti, 25 Aprilie 2017, ora 21:55
6168 citiri

Astra Giurgiu a facut un pas mare catre finala Cupei Romaniei dupa ce a trecut cu scorul de 4-1 de Poli Timisoara in mansa tur a semifinalelor.

A fost insa o partida marcata de mari erori de arbitraj, gazdele primind cadou doua lovituri de la 11 metri.

Astra a deschis scorul inca din minutul 4, dupa ce "centralul" Comanescu a vazut fault la un duel dintre Soljic si Budescu si a aratat punctul cu var. Reluarile au aratat ca n-a fost vorba de asa ceva, atacantul Astrei fiind autorul unui fault in atac. Tot Budescu a executat lovitura de la 11 metri si a marcat.

Poli a egalat rapid, dupa mai putin de 10 minute, insa faza din care Popovici a inscris a plecat de la un offside nesemnalizat de tusier.

Sapunaru a readus Astra in avantaj in minutul 36, el concretizand centrarea buna a lui Budescu.

In debutul reprizei secunde Budescu a mai obtinut un penalti extrem de lejer, Comanescu vazand fault la o interventie a lui Bocsan. Atacantul a transformat din nou, iar sase minute mai tarziu, la o faza mult mai clara decat primele doua, avea sa aiba un penalti refuzat.

Ionita a stabilit scorul final in minutul 76, cu o "scarita" peste Curileac dupa o pasa de efect a lui Morais.

In urma acestui rezultat, Astra este cu un pas si jumatate in finala Cupei, fiind greu de crezut ca Poli poate intoarce scorul in returul de la Timisoara.

ECHIPELE DE START

Astra: Iliev - Oros, Sapunaru, Fabricio - Al. Ionita, Seto, Lovin, J. Morais - Teixeira, D. Niculae, Budescu

ACS Poli: Curileac - Straut, Scutaru, Bocsan, G. Neagu - Artean, Mailat - Al. Popovici, Novak, Soljic - Croitoru

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Cupa Romaniei meciuri rezultate, #Cupa Romaniei semifinale, #Cupa Romaniei Astra Timisoara , #Cupa Romaniei