Misiune indeplinita. Norvegianul Haaland a calificat-o pe Dortmund in sferturile de finala din Champions League

Miercuri, 10 Martie 2021, ora 00:13
2876 citiri
Erling Haaland. FOTO: Facebook / Borussia Dortmund

Borussia Dortmund s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a remizat, marti, pe teren propriu, scor 2-2 (1-0), in meciul cu echipa FC Sevilla, din mansa a doua a optimilor de finala. Germanii au castigat si partida tur, cu 3-2.

Borussia Dortmund - FC Sevilla, scor 2-2 (1-0)

Au marcat: Haaland '35, '54 (p) / En Nesyri '69, '90+6.

O situatie ciudata a avut loc in debutul reprizei secunde. Haaland a marcat, in minutul 48, al doilea sau gol, dupa un posibil fault in atac. Arbitrul Cuneyt Cakir a fost chemat din cabina VAR sa revada faza, pe monitorul de la marginea terenului.

Insa centralului i s-a prezentat o actiune anterioara, in care atacantul norvegian fusese faultat in careu. Cakir a anulat golul lui Haaland si a dictat penalti pentru gazde, pe care tot norvegianul l-a executat si l-a ratat.

Lovitura de la 11 metri a fost repetata, dupa o noua decizie a VAR si dupa ce jocul a continuat mai multe secunde, pentru ca portarul oaspetilor nu a ramas pe linia portii. A doua oara, Haaland nu a mai ratat.

In celalalt meci al zilei, Juventus conduce cu 2-1 pe FC Porto, acalasi scor cu care s-au impus portughezii in tur, astfel ca partida a intrat in prelungiri. Oaspetii evolueaza in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Taremi '54.

Au marcat: Chiesa '49, '63 / Oliveira '19 (p).

Soc la Dinamo. Un fotbalist ar fi fost gasit dopat dupa meciul cu rivalii de la FCSB

FOTO INCENDIAR Ea e vedeta tv care i-a sucit mintile lui Magaye Gueye, dinamovistul prins dopat

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...