Doua recorduri majore atinse in Liga Campionilor dupa penaltiul transformat de Salah in debutul finalei cu Tottenham

Duminica, 02 Iunie 2019, ora 16:58
3851 citiri

Golul din penalti al lui Mohammad Salah pentru Liverpool din debutul finalei Champions League cu Tottenham a adus dupa sine doua recorduri importante in istoria acestei competitii, cea mai importanta din fotbalul european.

In secunda 22 a partidei, Sissoko a facut hent in careu, iar arbitrul Damir Skomina din Slovenia nu a ezitat si a aratat punctul cu var.

Este asadar cel mai rapid penalti din istoria Ligii Campionilor, depsind vechiul record, din 2005, cand la meciul dintre Werder Bremen si Panathinaikos se dicta 11 metri in minutul 1,45.

De asemenea, golul lui Salah din minutul 2 a urcat pe locul 2 in clasamentul celor mai rapide goluri din finalele Champions League, nereusind totusi sa treaca de Paolo Maldini, fotbalist care, in 2005, marca in secunda 51, intr-o finala Milan - Liverpool celebra, in care englezii au intors de la 0-3 la pauza si au castigat la loviturile de la 11 metri.

Liverpool a invins Tottenham cu 2-0 in finala de pe Wanda Metropolitano din Madrid, golurile fiind marcate de Salah in minutul 2 si Origi in mintul 90.

Este pentru a sasea oara cand gruparea "cormoranilor" cucereste Cupa/Liga Campionilor, depasind formatii cu "pedigree" in Europa cum ar fi Barcelona sau Bayern, care au 5 trofee in istoria lor de acest gen.

Pentru LFC urmeaza Supercupa Europei pe 14 august cu Chelsea, la Istanbul.

Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....
#doua recorduri majore Liverpool finala Champions, #doua recorduri majore Salah penalti debut , #stiri FC Liverpool