Primele două semifinaliste în Cupa Spaniei. Ce-a făcut Barcelona și cine a eliminat-o pe Sevilla

Joi, 26 Ianuarie 2023, ora 08:37
1678 citiri
FC Barcelona e în semifinalele Cupei Spaniei

FC Barcelona, liderul din Primera Division, s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei la fotbal, învingând la limită, cu scorul de 1-0, formaţia Real Sociedad, miercuri seara pe stadionul Camp Nou, în faţa a 59.610 spectatori.

Internaţionalul francez Ousmane Dembele a marcat unicul gol al întâlnirii în debutul reprizei secunde (52), în condiţiile în care oaspeţii au evoluat în zece jucători din minutul 41, după eliminarea lui Brais Mendez, după o intrare periculoasă asupra lui Sergio Busquets.

Bascii puteau egala în finalul jocului, însă scorul a rămas nemodificat graţie paradelor portarului german Marc-Andre ter Stegen (88, 90+3).

Într-un alt meci din sferturile de finală, Osasuna Pamplona a învins pe teren propriu, cu 2-1 după prelungiri, formaţia Sevilla FC.

Golurile au fost marcate de Chimy Avila (71) şi Ez Abde (99) pentru gazde, respectiv Youssef En-Nesyri (90+5).

Osasuna, ocupanta locului al şaptelea în liga spaniolă, accede astfel în ultimul careu al Cupei Regelui pentru prima oară în 18 ani.

Joi sunt programate ultimele două partide din sferturile de finală ale competiţiei, Valencia CF - Athletic Bilbao şi Real Madrid - Atletico Madrid.

O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...
Antrenorul celor de la FC Barcelona a făcut anunțul mult așteptat. Ce a discutat cu președintele
Antrenorul FC Barcelona Xavi este unul dintre personajele cele mai iubite de suporterii catalani având în vedere faptul că a fost jucător pe Camp Nou. Totuși, acesta fost la un pas să...