S-a decis prima semifinalistă în Cupa Spaniei. Cum s-a terminat partida FC Barcelona - Real Sociedad

Joi, 26 Ianuarie 2023, ora 00:06
2512 citiri
Robert Lewandowski. Foto: Facebook / FC Barcelona

Echipa spaniolă FC Barcelona a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Real Sociedad şi s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei.

Pe Camp Nou, FC Barcelona a început bine meciul cu echipa de pe locul trei în La Liga, Real Sociedad. Lewandowski a înscris în minutul 11, din centrarea lui Dembele, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, din cauza poziţiei de ofsaid a lui de Jong. Kubo a trimis în bară în minutul 30, dar în minutul 41 Sociedad a rămas în zece, după eliminarea lui Brais Mendez.

Catalanii au deschis scorul în minutul 52, când Dembele a fost lansat de Kounde şi a şutat sănătos din careu. Şapte minute mai tîrziu Sorloth a avut o ratare monumentală, singur cu poarta goală. Pe finalul meciului ter Stegen a avut două intervenţii extraordinare şi Barcelona s-a calificat pentru semifinale.

A fost prima înfrângere a echiper Real Sociedad după nouă victorii consecutive în toate competiţiile.

FC Barcelona eliminată, Atletico Madrid calificată! Toate calculele pentru Cupa Mondială din 2025
Înfrângerea şi eliminarea echipei FC Barcelona din Liga Campionilor, marţi seara, garantează calificarea formaţiei Atletico Madrid pentru noua Cupă Mondială a Cluburilor FIFA, care va...
Presa catalană n-are milă de Istvan Kovacs: ”S-a terminat! A fost începutul sfârșitului”
Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 4-1 (1-1), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a...