Barcelona fuge spre titlu în Spania. Victorie categorică și distanțare în fruntea clasamentului

Luni, 06 Februarie 2023, ora 07:45
1713 citiri
Barcelona a învins Sevilla

Echipa spaniolă FC Barcelona a dispus duminică seara, pe teren propriu, scor 3-0, de echipa FC Sevilla, într-un meci din etapa a 20-a din La Liga. Catalanii au opt puncte mai mult decât ocupanta locului secund în clasament, Real Madrid.

După o primă repriză fără gol marcat, FC Barcelona a înscris de trei ori în partea secundă, prin Jordi Alba (min. 58), Gavi (min. 70) şi Raphinha (min. 79). Barcelona a adunat 53 de puncte în clasament şi este lider în La Liga, urmată de Real Madrid, cu 45 de puncte.

Într-un alt meci, ocupanta locului trei din La Liga, Real Sociedad a pierdut acasă cu Real Valladolid, scor 0-1. Oaspeţii au dat lovitura în minutul 73, prin Larin.

Tot duminică, Girona a învins cu 1-0 pe Valencia.

FC Barcelona eliminată, Atletico Madrid calificată! Toate calculele pentru Cupa Mondială din 2025
Înfrângerea şi eliminarea echipei FC Barcelona din Liga Campionilor, marţi seara, garantează calificarea formaţiei Atletico Madrid pentru noua Cupă Mondială a Cluburilor FIFA, care va...
Presa catalană n-are milă de Istvan Kovacs: ”S-a terminat! A fost începutul sfârșitului”
Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 4-1 (1-1), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a...