Farul Constanța redevine lider în Superliga după victoria cu Universitatea Craiova. Cum se prezintă clasamentul

Luni, 06 Februarie 2023, ora 22:04
2754 citiri
Farul Constanța. Foto: Facebook / Farul Constanța

Echipa Farul Constanţa a învins luni, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia CS Universitatea Craiova, după un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă. Farul este lider în campionat.

Scorul a fost deschis repede la Ovidiu, de către gazde, care au marcat prin tânărul de 17 ani, Adrian Mazilu, aflat la primul său gol în prima ligă. Acelaşi Mazilu a mai ratat de două ori, în minutele 13 şi 24, iar în minutul 33 Arlauskis a provocat un penalti ciudat, intrând pur şi simplu în M. Popescu. Arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de pedeapsă după o scurtă consultare a VAR, iar Larie a transformat-o în minutul 34.

În repriza secundă Farul a pierdut din turaţie, oltenii au redus din diferenţă prin Nistor, din pasa lui Işfan (min. 58), însă oaspeţii nu au avut forţa de a egala situaţia pe tabelă şi Farul s-a impus cu 2-1, devenind lider în clasament, cu 51 de puncte.

FARUL: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, T. Băluţă (Doukoure 78), Grameni (Casap 62) - Ad. Mazilu (I. Cojocaru 62), L. Munteanu (Sali 46), V. Morar (Criciuma 62). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Arlauskis – Martic (Ndong 46), V. Găman (Mateiu 46), Raul Silva, Vătăjelu - Al. Creţu (Koljic 73), Screciu, Nistor - Işfan (Roguljic 73), Rivaldinho (Markovic 46), A. Ivan. ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Larie 78 / R. Silva 52, Mateiu 61

Arbitri: Andrei Chivulete - Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Romică Bîrdeş

Observator: Irina Mîrţ

Farul este lider, cu 51 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 50 de puncte, şi de Rapid, cu 45 de puncte. Pe locul 4 este FCSB, cu 44 de puncte, iar pe 5 Universitatea Craiova, cu 41 de puncte.

Doliu la Universitatea Craiova. A murit portarul ”Campioanei Unei Mari Iubiri”
Fostul portar Florin Oprea, care a fost titular între buturile echipei de fotbal Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, în care alb-albaştrii au cucerit primul lor titlu din palmares, a...