30 dintre cei mai cunoscuti intelectuali din lume ne cheama sa luptam pentru civilizatie: Vor sa ne distruga libertatile!

Sambata, 26 Ianuarie 2019, ora 16:15
Autor: Gabriel Kolbay
30 dintre cei mai cunoscuti intelectuali din lume ne cheama sa luptam pentru civilizatie: Vor sa ne distruga libertatile!Foto: Arhiva Pixabay

30 dintre cei mai cunoscuti intelectuali ai lumii semneaza o scrisoare prin care le atrag atentia tuturor europenilor ca lumea lor se va cufunda in intuneric daca nu lupta impotriva ignorantei si populismului acum, in al 12-lea ceas, pana la alegerile europarlamentare din luna mai.

Printre cei care semneaza scrisoarea se numara si unii dintre cei mai cunoscuti, apreciati si premiati scriitori ai lumii, cum ar fi Salman Rushdie, Mario Vargas Llosa sau Herta Muller. Pe aceeasi voce, cu totii ii indeamna pe europeni sa ia atitudine si sa nu lase Europa - deja parasita de marii ei aliati - sa se inece in valuri de populism si sa dispara cu tot ceea ce a facut-o sa fie mareata.

Iata scrisoarea celor 30 de intelectuali, publicata integral de The Guardian:

"Europa, ca idee, e in pericol.

Din toate partile vin critici, insulte si dezertari de la cauza.

'Gata, ajunge cu 'sa construim Europa'!, se striga. Sa ne reconectam, in schimb, cu 'sufletul nostru national'. Sa redescoperim 'identitatea noastra pierduta'! Aceasta e agenda fortelor populiste care pun stapanire pe intreg continentul. Ce daca asemenea notiuni abstracte ca 'suflet' si 'identitate' de multe ori exista doar in imaginatia demagogilor!

Europa e atacata de falsi profeti imbatati de ranchiuna, in delir in fata posibilitatii de a acapara lumina reflectoarelor. A fost abandonata de cei doi mari aliati care, in secolul trecut, au salvat-o de la sinucidere; unul dintre ei e de cealalta parte a Canalului (Manecii - n.red.), iar celalalt e dincolo de Atlantic. Continentul e vulnerabil la propaganda desantata a ocupantului de la Kremlin. Ideea de Europa se destrama sub ochii nostri.

Acesta este climatul toxic in care se vor desfasura alegerile europarlamentare din luna mai. Asta, daca nu cumva ceva se va schimba! Daca nu cumva ceva va veni sa intoarca valul! Daca nu se va ridica un nou spirit revolutionar, aceste alegeri promit sa fie cele mai catastrofale din cate am vazut. Ele le vor da castig de cauza sabotorilor. Iar pentru cei care inca mai cred in mostenirea lui Erasmus, Dante, Goethe si Comenius, va mai fi doar infrangere umilitoare. O politica ce dispretuieste inteligenta si cultura va triumfa astfel. Va urma o explozie de xenofobie si antisemitism. Dezastrul se va abate asupra noastra a tuturor.

Noi, semnatarii acestei scrisori, suntem printre cei care refuza sa abandoneze lupta in fata catastrofei care se anunta.

Ne numaram printre patriotii europeni - un grup mai numeros decat se crede, dar adesea prea tacut si resemnat - care inteleg care e miza aici. Dupa trei sferturi de secol de la infrangerea fascismului si dupa 30 de ani de la caderea Zidului Berlinului se duce o noua lupta pentru civilizatie.

Credinta noastra sta in mareata idee pe care am mostenit-o si despre care credem ca a fost forta care a ajutat popoarele Europei sa priveasca dincolo de ele insele si trecutul lor zbuciumat. Credem ca aceasta idee e inca destul de puternica pentru a indeparta noile semne de toalitarism care scot la iveala urateniile epocilor intunecate. Miza aceasta nu ne lasa sa abandonam lupta.

De aici, invitatia de a va alatura noului val.

De aici, acest apel la actiune in ajunul unor alegeri pe care refuzam sa le lasam pe mana groparilor Europei.

De aici acest indemn de a mai duce o data torta unei Europe care, in ciuda greselilor ei, a delasarii si a ocazionalelor acte de lasitate, ramane un far calauzitor pentru fiecare barbat liber si femeie libera de pe planeta.

Generatia noastra a inteles ceva gresit. Ca si adeptii lui Garibaldi in secolul al XIX-lea, care repetau, ca pe o mantra, "Italia se va crea singura", am crezut ca acest continent se va uni singur, fara sa fie nevoie sa luptam pentru asta sau sa muncim pentru asta. Era 'directia in care se indreapta istoria', ne-am spus.

Acum trebuie sa ne lepadam de acea covingere. Nu avem de ales. Acum trebuie sa luptam pentru ideea de Europa sau o vom vedea pierind sub valuri de populism.

Impotriva atacurilor nationaliste si identitare, trebuie sa redescoperim spiritul activismului sau sa acceptam ca resentimentele si ura ne vor inconjura si ne vor inghiti. Avem nevoie urgent sa tragem un semnal de alarma impotriva acestor incendiatori ai sufletului si spiritului care de la Paris la Roma, trecand prin Barcelona, Budapesta, Dresden, Viena si Varsovia, vor sa ne distruga libertatile.

In acesta infrangere ciudata a Europei care se tese la orizont, in aceasta noua criza a constiintei europene care promite sa rupa tot ce a facut ca societatile noastre sa fie marete, onorabile si prospere, sta o provocare mai mare decat cea din anii 1930. E o porvocare la democratie liberala, cu valorile ei", se arata in scrisoarea celor 30.

Iata lista completa a celor care semneaza scrisoarea: Vassilis Alexakis (Atena), Svetlana Alexievici (Minsk), Anne Applebaum (Varsovia), Jens Christian Grondahl (Copenhaga), David Grossman (Ierusalim), Agnes Heller (Budapesta), Ismail Kadare (Tirana), Gyorgy Konrad (Debretin), Antonio Lobo Antunes (Lisabona), Claudio Magris (Trieste), Ian McEwan (Londra), Adam Michnik (Varsovia), Herta Muller (Berlin), Ludmila Oulitskaia (Moscova), Rob Riemen (Amsterdam), Fernando Savater (San Sebastian), Roberto Saviano (Napoli), Eugenio Scalfari (Roma), Simon Schama (Londra), Peter Schneider (Berlin), Abdulah Sidran (Sarajevo), Leila Slimani (Paris), Colm Toibin (Dublin), Mario Vargas Llosa (Madrid) si Adam Zagajewski (Cracovia) .

 Articol citit de 23009 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Aporistikon
    27.01.2019, 18:30
    Care e totuși mesajul?
    Textul e atat de vag incat nu ințeleg de ce au mai publicat scrisoarea cu semnăturile. Da, sunt multe probleme, sigur că Rusia vrea o Uniune Europeana destabilizată (sau dispărută, dacă se poate), sunt probleme cu valurile de emigranți, există tensiuni și din cauza politicii Israelului din teritoriile palestiniene. Dar ce aduce nou sau util scrisoarea, ca nu ințeleg? Nu văd nici descrieri clare ale problemelor, nici sugestii de soluții.
    smartysmarty
    26.01.2019, 20:49
    Tradarea Europei
    Uniunea Europeana a tradat ceea ce ii asigura suprematia morala asupra comunismului: Drepturile Omului.
    Liderii globalisti ai UE nu mai vor sa respecte drepturile omului, ci vor doar sa implementeze supra-procesarea tehnico-judiciara si cipuirea cetatenilor, redusi la nivelul de animale de companie pentru elitele putrede de bogate.
    26.01.2019, 19:33
    Eu ,chiar daca nu inteleg cum s-au facut astia intelectualii
    planetei,am o dificultate de a-mi explica daca indivizii in cauza inteleg ce inseamna populism in democratie.Chiar participarea tuturor la votul democratic,fara deosebire de sex,educatie,culoare,orientare sexuala,etc,inseamna...populism.Expresia utilizata ,chiar de cei care lupta impotriva populismului in Romania-recte Iohannis ,pnlistii si useristii-,alegeti-ne pe noi ca va fi bine tuturor romanilor este de un populism mai desantat si decat al comunistilor.Aia macar intelegeau populismul cam asa-nici munca fara paine dar nici paine fara munca.Adica o diferenta clara intre cei care munceau si cei care taiau frunze la pisici.
    Daca se lupta asazisii intelectuali de marca cu populismul de ce nu arunca in spatiul public si excluderea de la vot a celor care nu sunt intelectuali.Repet,inca nu am aflat,de unde se procura titlul de intelectual.De exemplu Leonardo da Vinci era intelectual sau ba,ca pe timpurile lui nu prea se bateau cu caramizile in piept intelectualii.Sau absolventul de 4 ani de scoala profesionala de profesori de fizica este si el intelectual ca aia cu 6 ani de facultate de medicina.Ca nu are nici macar un doctorat sau o problema de fizica publicata in Gazeta de fizica,cum era pe vremuri.
    mosnicolae
    26.01.2019, 19:10
    Treizeci de negrii mititei....
    O petitie scrisa de Dancila la comanda lgbt despre care nu are o idee clara ce sunt dar le face si lor pe plac apoi semnata de intelectuali de nivelul ei sau plini de infam.

    Dupa ce incearca sa distruga si pe alocuri au reusit sa distruga libertatile altora prin spurcaciunile lor tot ei striga "salvati libertatea".
    Mirarea este ca multi ii cred!
    Cititi petitia lui Dumnezeu, Scriptura, numai atunci veti afla ce este cu adevarat libertatea.

    Trezeste-te romane si Christos te va lumina!
    kondor
    26.01.2019, 17:17
    O prima problema este invazia celor din lume a treia, si islamizarea
    fortata a lumii occidentale, la care autoritatile contribuie din plin pe fata si fara nici o perdea.
    Un alt aspect este o tendinta generala de restringere a drepturilor si libertatilor cetateanului, in permanenta apare cate o stire legat de faptul ca ceva se interzice sau se taxeaza.
    26.01.2019, 16:53
    la alegerile pt parlamentul european
    n-au decit sa se prezinte doar imigrantii ilegali.
    pe este in slujba lor,nu a europenilor.

    de ce psd+alde+alte_gunoaie n-au curaj sa decida roxit ?
    le e frica ca n-au unde sa-si mai trimita haitele
    in vacanta pe banii prostilor ?
    daca injuri toata ziua organizatia din care faci parte
    dar continui sa ramii membru,ce concluzie putem trage ?
    ca psd+alde sint cel putin schizofrenici nu doar hoti.
    lasi,lacomi,laudarosi,nesimtiti,toata coalitia pute
    a minciuna si hotie.
    au incheiat acorduri secrete cu rusii si cred ca astia
    le-au ordonat sa mai ramina un timp in ue si nato,
    sa mai obtina ceva informatii utile moscovei.
    in caz de ocupatie rusa,dragnea are asigurata conducerea
    sudului tarii,ungurii ardealul iar restul,robia :)
    26.01.2019, 16:37
    musulmanii au invadat Europa cu acordul tacit al birocratilor si
    al politrucilor si e pericol de antisemitism! cum vine asta? - apelul intelectualilor europeni (alo, Parisul, unde sunt intelectualii?) trebuie sa tina cont si de cauzalitati - birocratia de la Bruxelles si statele din ce in ce mai abuzive se baga prea mult in intimitatea oamenilor si fac reguli absurde acolo unde nu este cazul - gdpr-ul este o abureala formala - lumea s-a cam saturat de incorsetari ridicole - cresterea marilor averi pe spinarea pauperizarii majoritatii populatiei, esecul unor politici macroeconomice, discriminarile subtile dintre vestul si estul Europei, conduc la reactii nationaliste si populiste - proasta gestionare a "Europei Unite", senzatia de esec, afecteaza negativ asteptarile oamenilor, acestia cautandu-si refugiul in curentele politice demagogice care nu pot aduce ceva mai bun - dimpotriva
    oranghutan
    26.01.2019, 16:27
    Dom'ne, cum bag io sama,
    dupe lista aia lipsesc marii nostri 'telectoali: daea, veorica, dom' mitraliră, serban nicolae, etc. Deci scrisorica n-are valabilitate, ie doar o manevră d-alu' Soros ca să imbarlige mintile boborului
    stef49
    26.01.2019, 13:30
    Apelul celor 30 de intelectuali este foarte clar: Uniunea Europeană
    este vulnerabilă in fața asaltului Kremlinului, care folosește toate mijloacele de care dispune pentru a o destrăma. Cetățenii Europei sunt chemați să oprească prin votul lor pătrunderea masivă in parlamentul european a partidelor care promovează naționalismul, resentimentele și ura. Populismul, demagogia au fost dintotdeauna și răman și astăzi practici periculoase, care cuceresc mai ușor mintea oamenilor atunci cand conștiința lor este tulburată, manipulată. Care va fi consecința pentru noi toți dacă viitorul parlament european va fi dominat de oameni de talia și orientarea politică a lui C.V.Tudor? Majoritatea celor care comentează articolul de mai sus ii critică pe nedrept pe autorii apelului pe motiv fie că ar fi comuniști, că nu ar avea idei clare și nu ar ști ce vor, că s-ar situa impotriva SUA și Marii Britanii, că ar neglija specificul național. Eu sper că majoritatea tăcută a romanilor și a celor mai puțin vocali care urmăresc acest site vor vota la europarlamentare in favoarea actualei opoziții, indiferent de partid, și că vor urma astfel trendul creat la recentul referendum pentru familia tradițională, pe care organizatorii și adepții săi il anunțau ca pe o declarație de independență a Romaniei față de Uniunea Europeană.
    angel9913
    26.01.2019, 20:23
    Kremlinul n-are motive sa miste un deget...
    ... pt. ca europenii sunt perfect capabili sa-si auto-distruga societatzile in care traiesc, proces care e deja destul de avansat in vest.

    Rusii se uita peste gard si se distreaza copios de prosti.ile adoptate drept politici inalte pe intregul teritoriu al kolhozului multi-lateral-dezvoltat-multi-etnic-multi-cultural, etc... ;)
    MyTwoCents
    26.01.2019, 19:33
    flasneta neo-liberala...
    Nationalismul e ceva pozitiv, nimeni nu propaga "ura", habar n-ai care-i definitia 'populismului', iar libertatea de expresia a fost calcata in picioare, sistematic, de catre stanga "progresiva", neo-liberala, neo-marxista.

    Stanga pierde peste tot, si uite ca s-a apucat de plans...
    Cititor ziare com
    26.01.2019, 10:34
    Daca ma uit la lista si la temele abordate ei nu inteleg prea multe
    Daca ma uit la lista am unele indoieli despre unii neomarxisti din lista dar ce este mai important sunt temele abordate si nu prea au inteles prea multe si sunt teme mai putin esentiale.. Va urma o explozie de xenofobie si antisemitism. Dezastrul se va abate asupra noastra a tuturor.??????????? Ce a facut ;;Europa mareata, onorabila si prospera,, evident nimic despre ce se scrie in aceasta scrisoare.Toate valorile importante s-au datorat exclusiv CRESTINISMULUI ori tocmai aici este cheia.Pomeneste de valori ale culturii europene.Hai sa ii analizam. Erasmus Erasmus a dedicat cea mai mare parte a operelor sale problemelor religioase. Devine cunoscut, in 1500, cu "Collectanea adagiorum", o colecție de proverbe și zicale latine și din Biblie, "Enchiridion militis christiani" ("Manualul combatantului creștin", 1503). Dante-cu opera sa principala Divina Comedie prin Vointa Divina il ajută să găsească drumul spre Paradis - acolo unde ințelege că iubirea crestina mișcă sori și stele (l’amor che muove il sole e l’altre stelle).Nu mai vorbesc de Goethe care a scris foarte mult si citez doar-Fiecare om ar trebui să asculte putină musică, să citească putină poezie si să privească o pictură frumoasă in fiecare zi din viata sa, astfel incat ingrijorările lumesti să nu-i oblitereze simtul frumosului pe care DUMNEZEU l-a implantat in sufletul uman.Comenius -"O creatură inteligentă nu se va conduce prin strigăte si bătăi, ci cu ratiune. Dacă nu se va face asa, insulta cade si asupra lui DUMNEZEU, care deopotrivă a făcut pe toti după chipul său, iar lucrurile omenesti se vor umple de teamă si neliniste"Pentru Comenius, scopul omului in viată este cunoasterea lui DUMNEZEU , care se imparte in trei directii. Prima dintre ele constă in dorinta omului de a cunoaste toate lucrurile, taina fiecărei părti din univers etc.Teama imi este ca acesti intelectuali nu cunosc ce este esential oprindu-se la lucruri minore.