Semifinale Europa League: Atletico smulge o remiza pe Emirates, iar Marseille castiga confortabil cu Salzburg

Joi, 26 Aprilie 2018, ora 23:58
23298 citiri

Mansa tur a semifinalelor Europa League ne-a adus doua meciuri spectaculoase, cu goluri si ocazii.

La Londra, pe Emirates, Atletico Madrid a reusit sa smulga o remiza putin scontata dupa modul in care s-a desfasurat partida.

Lacazette a lovit bara in minutul 6 si imediat Vrsaljiko a fost trimis la cabine, spaniolii evoluand 80 de minute in inferioritate numerica.

Asta s-a vazut si pe teren, "tunarii" avand o multime de ocazii, din care nu au concretizat insa decat una, prin acelasi Lacazette.

Cand se parea ca Arsenal va obtine o victorie la limita in fata unui Atletico venit la Londra sa se apere, capitanul Koscielny a comis o gafa monumentala, iar francezul Griezmann a profitat si a inscris pentru 1-1.

La Marseille, Olympique a facut ceea ce trebuia pentru a se apropia de calificarea in finala.

Francezii s-au impus cu scorul de 2-0 in fata celor de la FC Salzburg, Florian Thauvin, in minutul 15, si Clinton Njie, in minutul 63, punctand pentru o victorie care risipeste multe dintre emotiile returului.

Arsenal - Atletico Madrid 1-1

Min.82 GOOOL ATLETICO! Griezmann inscrie dupa o eroare mare a lui Koscielny!

Min.61 GOOOL ARSENAL! Lacazette deschide scorul pe Emirates!

Min.10 Vrsaljiko este eliminat!

Min.6 Ocazie mare pentru Arsenal, insa balonul trimis de Lacazette sterge bara!

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Arsenal: Ospina, Bellerin, Monreal, Koscielny, Mustafi, Wilshere, Xhaka, Ozil, Ramsey, Welbeck, Lacazette

Rezerve: Cech, Holding, Iwobi, Chambers, Maitland-Niles, Kolasinac, Nketiah

Atletico: Oblak, Vrsaljiko, Gimenez, Godin, Lucas, Correa, Saul, Partey, Koke, Gameiro, Griezmann

Rezerve: Werner, Torres, Gabi, Savic, Costa, Vitolo, Olabe

Olympique Marseille - Salzburg 2-0

Min.63 GOOOL MARSEILLE! Francezii puncteaza inca o data, prin Njie!

Min.15 GOOOL MARSEILLE! Thauvin deschide scorul la capatul primului sfert de ora de joc!

Marseille: Pele - Ocampos, Sanson, Payet, Mitroglou, Sarr, Amavi, Luiz Gustavo, Rami, Thauvin, Lopez

Rezerve: Escales, Rolando, Bedimo, Njie, Sertic, Germain, Zambo Anguissa

Salzburg: Walke - Haidara, Ćaleta-Car, Samassekou, Dabbur, Wolf, Berisha, Andre Ramalho, Ulmer, Hwang, Lainer

Rezerve: Stankovic, Onguene, Yabo, Minamino, Gulbrandsen, Pongracic, Schlager

George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
Cât plătește ministrul Finanțelor pentru curentul electric: ”Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”
Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat joi, 28 martie, că ultima factură de energie electrică pe care a plătit-o a fost ”destul de mare”, ținând cont că nu este un mare...
#Europa League semifinale, #Europa League meciuri, #Europa League rezultate , #stiri Europa League