Site-ul Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate joi seara in Europa League, clasamentele finale si echipele calificate in 16-imile competitiei.
Clasamentul:
GRUPA A
Feyenoord - Fenerbahce 0-1
Zorya - Manchester United 0-2
Clasamentul: 1. Fenerbahce 13, 2. United 12, 3. Feyenoord 7, 4. Zorya 2
GRUPA B
APOEL Nicosia - Olympiacos 2-0
Young Boys - Astana 3-0
Clasamentul: 1. APOEL 8, 2. Olympiacos 8, 3. Young Boys 8, 4. FC Astana 5
GRUPA C
Anderlecht - Saint-Etienne 2-3
Mainz - Qabala 2-0
Clasamentul: 1. Saint-Etienne 12, 2. Anderlecht 11, 3. Mainz 9, 4. Qabala 0
GRUPA D
AZ Alkmaar - Zenit 3-2
Maccabi Tel Aviv - Dundalk 2-1
Clasamentul: 1. Zenit 15, 2. Alkamaar 8, 3. Maccabi Tel Aviv 7, 4. Dundalk 4
GRUPA E
Astra Giurgiu - AS Roma 0-0
Viktoria Plzen - Austria Viena 3-2
Clasamentul: 1. Roma 12, 2. Astra 8, 3. Plzen 6, 4. Austria Viena 5
GRUPA F
Rapid Viena - Bilbao 1-1
Meciul Sassuolo - Genk a fost amanat pentru vineri, de la 13:30.
Clasamentul: 1. Bilbao 10, 2. Genk 9, 3. Rapid Viena 6, 4. Sassuolo 5
GRUPA G
Panathinaikos - Celta Vigo 0-2
Standar Liege - Ajax 1-1
Clasamentul: 10. Ajax 14, 2. Celta 9, 3. Standard Liege 7, 4. Panathinaikos 1.
GRUPA H
Braga - Sahtior 2-3
Konyaspor - Gent 0-1
Clasamentul: 1. Sahtior 18, 2. Gent 8, 3. Braga 6, 4. Konyaspor 1
GRUPA I
Nice - Krasnodar 2-1
Salzburg - Schalke 2-0
Clasamentul: 1. Schalke 15, 2. Krasnodar 7, 3. Salzburg 7, 4. Nice 6
GRUPA J
PAOK - Slovan Liberec 2-0
Qarabag - Fiorentina 1-2
Clasamentul: 1. Fiorentina 13, 2. PAOK 10, 3. Qarabag 7, Slovan Liberec 4
GRUPA K
Inter - Sparta Praga 2-1
Southampton - Hapoel Beer Sheva 1-1
Clasamentul: 1. Sparta Praga, Hapoel Beer Sheva 8, 3. Southampton 8, 4. Inter 6
GRUPA L
Osmanlispor - Zurich 2-0
Villarreal - Steaua 2-1
Clasamentul: 1. Osmanlispor 10, 2. Villarreal 9, 3. Zurich 6, 4. Steaua 6
S-au calificat in 16-imile Europa League urmatoarele formatii: Osmanlispor, Villarreal, Fiorentina, PAOK, Sahtior, Gent, Bilbao, Genk, Roma, Astra, Zenit, Alkmaar, Saint-Etienne, Anderlecht, APOEL, Olympiacos, Fenerbahce, Manchester United, Sparta Praga, Hapoel Beer Sheva, Schalke, Krasnodar, Ajax si Celta.