Europa League: Manchester City - FC Porto

Miercuri, 22 Februarie 2012, ora 13:30
2312 citiri

Mansa retur a 16-imilor Europa League debuteaza miercuri cu una dintre cele mai puternice meciuri din aceasta faza, cel dintre Manchester City si FC Porto.

Intalnirea programata de la ora 19:00 pe Etihad Stadium din Manchester va incepe de la scorul de 2-1 pentru gazde, rezultat consemnat in prima mansa, disputata in Portugalia.

Astfel, englezii pleaca cu prima sansa in cursa pentru optimile de finala, avand mai multe optiuni de calificare, printre care se numara chiar si o infrangere cu 0-1.

Pentru a mai spera la un loc in faza urmatoare, portughezii sunt obligati sa obtina o victorie cu cel putin doua goluri marcate in poarta lui Joe Hart.

In tur, Porto a deschis scorul prin Varela (27'), dar "cetatenii" au rasturnat tabela in repriza secunda. Pereira (55') a punctat in proprie poarta, iar Aguero (85') a stabilit scorul final.

Echipele probabile:

Manchester City: Hart - Kolarov, Savici, Kompany, Richards - Johnson, Barry, Toure, Milner - Dzeko, Aguero;

Antrenor: Roberto Mancini;

FC Porto: Helton - Pereira, Rolando, Roque, Mangala - Fernando, Moutinho, Gonzalez - Varela, Hulk, Rodriguez;

Antrenor: Vitor Manuel Pereira.

Intalnirea va fi arbitrata de neamtul Wolfgang Stark.

Guardiola, criticat de un fost jucător după pierderea calificării în Champions League. "Am uitat stilul nostru"
Sebastian Schweinsteiger a fost jucător de bază la Bayern Munchen și a fost antrenat de către Pep Guardiola în perioada 2013-2015. Pep Guardiola tocmai a pierdut la penalty-uri în fața...
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....
#Europa League, #avancronica Europa League, #manchester city, #fc porto , #stiri Europa League