Europa League: Ajax invinge Lyon la scor si e aproape de calificarea in finala

Miercuri, 03 Mai 2017, ora 21:35
8400 citiri

Ajax Amsterdam este aproape de finala Europa League dupa victoria cu 4-1 din prima mansa impotriva francezilor de la Olympique Lyon.

Dupa un inceput de meci echilibrat, cele doua echipe s-au dezlantuit si au oferit un meci foarte spectaculos.

Scorul a fost deschis in minutul 25 de Bertrand Traore, iar pana la pauza Ajax a mai punctat o data prin Dolberg.

Pana la pauza putea fi 3-0, insa majorarea scorului s-a produs abia dupa pauza, cand Younes a punctat si el.

Lyon a dat semne de revenire si a mizat totul pe cartea atacului, iar Valbuena a redus din diferenta cu un sut din fata portii in minutul 66.

Peste doar cinci minute insa, Ajax a mai marcat o data prin Traore si scorul a devenit 4-1.

Returul va avea loc joia viitoare, de la ora 22:05.

AJAX - LYON 4-1

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

85 - Davy Klaassen suteaza din 15 metri peste poarta.

81 - Schimbare Ajax: Kluivert intra in locul lui Amin Younes.

78 - Se joaca un fotbal extrem de deschis, cu ocazii la ambele porti in aceste momente.

71 - GOL AJAX! Bertrand Traore primeste excelent de la Hakim Ziyech, ramane cu poarta goala si reuseste dubla, iar Ajax e tot mai aproape de finala!

67 - Ajax e aproape din nou de gol, dar sutul lui Hakim Ziyech se duce putin peste poarta.

66 - GOL LYON! Mathieu Valbuena marcheaza pentru oaspeti cu un sut din fata portii, iar Lyon reintra in cartile pentru finala.

62 - Bertrand Traore vede cartonasul galben.

60 - Schimbare Lyon: Rachid Ghezzal intra in locul lui Tousart.

58 - Ajax e aproape de golul patru, dar Lopes intervine excelent la sutul lui Kasper Dolberg.

52 - Fekir rateaza o sansa uriasa pentru Lyon, sutul sau este aparat de Onana!

49 - GOL AJAX! Amin Younes puncteaza pentru gazde din interiorul careului, dupa o pasa excelenta a lui Hakim Ziyech!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

40 - Maxime Gonalons vede cartonasul galben.

34 - GOL AJAX! Kasper Dolberg majoreaza avantajul gazdelor cu un sut din careu dupa o pasa a lui Bertrand Traore.

31 - Matthijs De Ligt primeste cartonasul galben.

25 - GOL AJAX! Bertrand Traore deschide scorul pentru gazde cu o lovitura de cap din centrarea lui Hakim Ziyech!

21 - Fekir suteaza de la 20 de metri, dar mingea trece mult pe langa poarta!

17 - Meci destul de fragmentat in aceste momente, cu multe faulturi de ambele parti.

10 - Maxwel Cornet are prima sansa mare de a marca, insa Onana respinge intr-un corner ramas fara rezultat.

5 - Kenny Tete trimite primul sut din acest meci, dar rateaza tinta.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 19:45

Ajax: Onana, Tete, Riedewald, Sanchez, Traore, Klaassen, Younes, Schone, Ziyech, Dolberg, De Ligt

Lyon: Lopes, Jallet, Nkoulou, Diakhaby, Morel, Tousart, Gonalons, Cornet, Tolisso, Valbuena, Fekir

Partida este televizata de postul Dolce Sport

In cealalta semifinala se vor intalni Celta Vigo si Manchester United, joi de la ora 22:05.

Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
Ciolacu anunță că implementarea salariului minim european va începe de la 1 iulie: ”Am dat și ordonanța”
Şeful Guvernului Marcel Ciolacu a precizat că mecanismul de implementare a salariului minim european va începe de la 1 iulie. El a amintit că, în acest sens, a fost emisă ordonanţa....
#Ajax Lyon LIVE, #Ajax Lyon direct, #Ajax Lyon Europa League, #Ajax Lyon, #televizare Ajax Lyon , #meciuri Europa League