Chelsea invinge Arsenal si castiga Europa League dupa o finala cu cinci goluri

Miercuri, 29 Mai 2019, ora 23:48
16259 citiri

Chelsea a castigat Europa League dupa ce a invins Arsenal Londra cu 4-1, la capatul unui meci ce a avut o repriza a doua excelenta.

Intr-o atmosfera destul de anosta la Baku, Arsenal a inceput mai bine finala, insa arbitrul nu a acordat penalti dupa o interventie a portarului Kepa asupra lui Lacazette, pentru ca apoi sutul-bomba trimis de Xhaka sa se duca milimetric peste poarta.

Dupa un start modest de meci, Chelsea a avut prima ocazie in minutul 34, cand Emerson a tras puternic, dar Cech a aparat, pentru ca Giroud sa treaca si el putin pe langa gol in minutul 39.

In cele din urma, Giroud a deschis scorul in minutul 49, cand a reluat excelent cu capul langa bara, fara nicio sansa pentru Cech.

Dupa primirea golului, Arsenal a picat complet, iar Chelsea a facut 2-0 in minutul 60, prin Pedro, care a sutat excelent langa bara.

Cinci minute mai tarziu s-a facut 3-0, Eden Hazard transformand o lovitura de la 11 metri, in ceea ce a fost probabil ultimul sau meci la Chelsea.

Unai Emery a mutat ofensiv dupa primirea celor trei goluri, iar Iwobi a marcat cel mai frumos gol al serii imediat dupa ce a intrat pe teren, in minutul 67, cu un sut din afara careului ce a trimis mingea in vinclu.

Chelsea nu s-a speriat insa, iar in minutul 72 s-a facut 4-1, dupa o actiune de senzatie intre Giroud si Hazard, finalizata fara emotii de belgian.

Finalul a avut un ritm la fel de bun, cu ocazii la ambele porti, insa nu s-a mai marcat. Chelsea a castigat asadar Europa League, in timp ce Arsenal a ratat sansa de a participa in Liga Campionilor in sezonul urmator.

CHELSEA - ARSENAL 4-1

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

89 - Schimbare Chelsea: Zappacosta intra in locul lui Hazard.

84 - Sansa mare pentru Arsenal, insa mingea trimisa de Willock dintr-o pozitie excelenta se duce pe langa poarta!

81 - Azpilicueta e aproape de gol, dar sutul sau se duce milimetric pe langa poarta!

79 - Inca o sansa pentru Chelsea, insa sutul lui Willian e respins excelent in corner de Cech!

77 - Schimbare Arsenal: Willock intra in locul lui Ozil.

76 - Schimbare Chelsea: Barkley intra in locul lui Kovacic.

75 - Se joaca cu garda jos, iar Hazard si Aubameyang rateaza doua sanse mari in doar 30 de secunde.

72 - GOL CHELSEA!!! Hazard marcheaza pentru 4-1 din fata portii, dupa o combinatie extraordinara cu Giroud!

71 - Schimbare Chelsea: Willian intra in locul lui Pedro.

67 - GOL ARSENAL! Iwobi marcheaza un gol de senzatie cu exteriorul din afara careului, aproape de vinclu!

66 - Schimbare Arsenal: Guendouzi si Iwobi intra in locul lui Torreira si Monreal.

65 - GOL CHELSEA! Hazard face 3-0 dintr-un penalti transformat fara emotii!

64 - Penalti pentru Chelsea dupa o interventie asupra lui Giroud!

60 - GOL CHELSEA!!! Pedro duce scorul la 2-0 cu un sut pe jos, cu piciorul stang, din centrul careului!

56 - Pedro vede cartonasul galben.

54 - Giroud se intinde dupa o minge si se accidenteaza.

49 - GOL CHELSEA!!! Giroud deschide scorul cu o lovitura de cap ce trimite mingea langa bara, dupa o centrare din partea stanga!

48 - Giroud suteaza din unghi, insa mingea e deviata in corner.

46 - Se reia meciul!

45 - Pauza!

39 - Ce ocazie! Giroud trage bine pe jos din 16 metri, dar Cech scoate excelent in lateral!

34 - Prima actiune de atac periculoasa a lui Chelsea, Emerson trage din unghi, insa Cech respinge fara emotii.

32 - Arsenal domina tot mai puternic, in timp ce Chelsea nu reuseste sa creeze nimic.

28 - Xhaka suteaza puternic din marginea careului, mingea se duce milimetric peste poarta!

26 - Chelsea pleaca pe contraatac, insa Giroud nu se descurca in careul lui Arsenal.

22 - Minge lunga spre Lacazette, dar Azpilicueta se apara bine si Kepa retine. Cei doi jucatori de la Chelsea se ciocnesc.

18 - Arsenal cere penalti dupa o intrare asupra lui Lacazette, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

13 - Arsenal domina usor in startul meciului, dar lipsesc fazele de poarta.

9 - O prima actiune de atac a lui Arsenal, mingea ajunge la Aubameyang, care trage din 13 metri pe langa poarta.

5 - Inceput echilibrat de meci, cu multe mingi gresite la centrul terenului.

1 - A inceput meciul!

Chelsea: Kepa; Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson; Kante, Jorginho, Kovacic; Pedro, Giroud, Hazard.

Arsenal: Cech; Sokratis, Koscielny, Monreal; Maitland-Niles, Torreira, Xhaka, Kolasinac; Ozil; Lacazette, Aubameyang

Partida are loc pe stadionul Olimpic din Baku (Azerbaidjan)

La casele de pariuri, Chelsea e considerata favorita, avand cota 2.25 sa castige meciul.

Confruntarea este televizata de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 si Look Sport.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Chelsea Arsenal, #Chelsea Arsenal LIVE, #Chelsea Arsenal direct, #televizare Chelsea Arsenal , #meciuri Europa League