Chelsea invinge Arsenal si castiga Europa League dupa o finala cu cinci goluri

Miercuri, 29 Mai 2019, ora 23:48
16259 citiri

Chelsea a castigat Europa League dupa ce a invins Arsenal Londra cu 4-1, la capatul unui meci ce a avut o repriza a doua excelenta.

Intr-o atmosfera destul de anosta la Baku, Arsenal a inceput mai bine finala, insa arbitrul nu a acordat penalti dupa o interventie a portarului Kepa asupra lui Lacazette, pentru ca apoi sutul-bomba trimis de Xhaka sa se duca milimetric peste poarta.

Dupa un start modest de meci, Chelsea a avut prima ocazie in minutul 34, cand Emerson a tras puternic, dar Cech a aparat, pentru ca Giroud sa treaca si el putin pe langa gol in minutul 39.

In cele din urma, Giroud a deschis scorul in minutul 49, cand a reluat excelent cu capul langa bara, fara nicio sansa pentru Cech.

Dupa primirea golului, Arsenal a picat complet, iar Chelsea a facut 2-0 in minutul 60, prin Pedro, care a sutat excelent langa bara.

Cinci minute mai tarziu s-a facut 3-0, Eden Hazard transformand o lovitura de la 11 metri, in ceea ce a fost probabil ultimul sau meci la Chelsea.

Unai Emery a mutat ofensiv dupa primirea celor trei goluri, iar Iwobi a marcat cel mai frumos gol al serii imediat dupa ce a intrat pe teren, in minutul 67, cu un sut din afara careului ce a trimis mingea in vinclu.

Chelsea nu s-a speriat insa, iar in minutul 72 s-a facut 4-1, dupa o actiune de senzatie intre Giroud si Hazard, finalizata fara emotii de belgian.

Finalul a avut un ritm la fel de bun, cu ocazii la ambele porti, insa nu s-a mai marcat. Chelsea a castigat asadar Europa League, in timp ce Arsenal a ratat sansa de a participa in Liga Campionilor in sezonul urmator.

CHELSEA - ARSENAL 4-1

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

89 - Schimbare Chelsea: Zappacosta intra in locul lui Hazard.

84 - Sansa mare pentru Arsenal, insa mingea trimisa de Willock dintr-o pozitie excelenta se duce pe langa poarta!

81 - Azpilicueta e aproape de gol, dar sutul sau se duce milimetric pe langa poarta!

79 - Inca o sansa pentru Chelsea, insa sutul lui Willian e respins excelent in corner de Cech!

77 - Schimbare Arsenal: Willock intra in locul lui Ozil.

76 - Schimbare Chelsea: Barkley intra in locul lui Kovacic.

75 - Se joaca cu garda jos, iar Hazard si Aubameyang rateaza doua sanse mari in doar 30 de secunde.

72 - GOL CHELSEA!!! Hazard marcheaza pentru 4-1 din fata portii, dupa o combinatie extraordinara cu Giroud!

71 - Schimbare Chelsea: Willian intra in locul lui Pedro.

67 - GOL ARSENAL! Iwobi marcheaza un gol de senzatie cu exteriorul din afara careului, aproape de vinclu!

66 - Schimbare Arsenal: Guendouzi si Iwobi intra in locul lui Torreira si Monreal.

65 - GOL CHELSEA! Hazard face 3-0 dintr-un penalti transformat fara emotii!

64 - Penalti pentru Chelsea dupa o interventie asupra lui Giroud!

60 - GOL CHELSEA!!! Pedro duce scorul la 2-0 cu un sut pe jos, cu piciorul stang, din centrul careului!

56 - Pedro vede cartonasul galben.

54 - Giroud se intinde dupa o minge si se accidenteaza.

49 - GOL CHELSEA!!! Giroud deschide scorul cu o lovitura de cap ce trimite mingea langa bara, dupa o centrare din partea stanga!

48 - Giroud suteaza din unghi, insa mingea e deviata in corner.

46 - Se reia meciul!

45 - Pauza!

39 - Ce ocazie! Giroud trage bine pe jos din 16 metri, dar Cech scoate excelent in lateral!

34 - Prima actiune de atac periculoasa a lui Chelsea, Emerson trage din unghi, insa Cech respinge fara emotii.

32 - Arsenal domina tot mai puternic, in timp ce Chelsea nu reuseste sa creeze nimic.

28 - Xhaka suteaza puternic din marginea careului, mingea se duce milimetric peste poarta!

26 - Chelsea pleaca pe contraatac, insa Giroud nu se descurca in careul lui Arsenal.

22 - Minge lunga spre Lacazette, dar Azpilicueta se apara bine si Kepa retine. Cei doi jucatori de la Chelsea se ciocnesc.

18 - Arsenal cere penalti dupa o intrare asupra lui Lacazette, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

13 - Arsenal domina usor in startul meciului, dar lipsesc fazele de poarta.

9 - O prima actiune de atac a lui Arsenal, mingea ajunge la Aubameyang, care trage din 13 metri pe langa poarta.

5 - Inceput echilibrat de meci, cu multe mingi gresite la centrul terenului.

1 - A inceput meciul!

Chelsea: Kepa; Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson; Kante, Jorginho, Kovacic; Pedro, Giroud, Hazard.

Arsenal: Cech; Sokratis, Koscielny, Monreal; Maitland-Niles, Torreira, Xhaka, Kolasinac; Ozil; Lacazette, Aubameyang

Partida are loc pe stadionul Olimpic din Baku (Azerbaidjan)

La casele de pariuri, Chelsea e considerata favorita, avand cota 2.25 sa castige meciul.

Confruntarea este televizata de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 si Look Sport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Chelsea Arsenal, #Chelsea Arsenal LIVE, #Chelsea Arsenal direct, #televizare Chelsea Arsenal , #meciuri Europa League