Cine e tenismenul anonim care l-a pus la colț pe Djokovic la Australian Open

Luni, 30 Ianuarie 2023, ora 11:36
3936 citiri
Enzo Couacaud i-a luat lui Djokovic un set la Australian Open FOTO facebook

Novak Djokovic a câștigat Australian Open de o manieră categorică, în care și-a spulberat toți adversarii.

În cele șapte meciuri jucate la Melbourne, el a obținut șase victorii în trei seturi și una singură în patru.

Singurul jucător care i-a smuls un set câștigătorului este francezul Enzo Couacaud, locul 172 mondial, pe care Nole l-a întâlnit în turul al doilea. Acesta i-a luat un set la tie-break, cu 7-6, după ce îl pierduse pe primul cu 1-6. Ulterior, el le-a pierdut și pe ultimele cu 2-6, 0-6.

Așadar, Couacaud a reușit ce n-au reușit Grigor Dimitrov, Alex De Minaur, Andrey Rublev, Tommy Paul și Stefanos Tsitsipas, pe care Djokovic i-a înșirat apoi la rând, în drumul spre trofeu. În primul tur, el trecuse tot în trei seturi de Carballes Baena.

Couacaud are 27 de ani și n-a câștigat niciun trofeu ATP în cariera sa. Prezența în turul doi la AO 2023 este cea mai bună performanță a sa, egalând astfel ce reușise în 2021 la Roland Garros.

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...
#Enzo Couacaud, #tenis, #francez, #Australian Open, #set castigat, #djokovic, #performanta , #stiri tenis