Meciul finalului de an în tenisul feminin a fost dramatic. Emma Răducanu a trecut pe lângă o mare victorie

Vineri, 16 Decembrie 2022, ora 20:32
3787 citiri
Emma Răducanu și Ons Jabeur

Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu (76 WTA) a evoluat astăzi la un turneu demonstrativ, la Abu Dhabi, în compania tunisiencei Ons Jabeur, locul 2 mondial.

Mubadala World Tennis se disput- pe parcursul a trei zile, începând cu 16 decembrie.

În prima zi, Emma Răducanu a înfruntat-o pe tenismena care ocupă locul 2 în clasamentul WTA, tunisianca Ons Jabeur.

Meciul a fost unul palpitant, încheiat cu victoria lui Jabeur, scor 5-7, 6-3, 10-8.

De menționat faptul că în super-tie-break, Emma Răducanu a condus cu 8-6, dar Jabeur a răsturnat scorul, câștigând ultimele patru puncte.

A fost unicul meci femini din turneul Mubadala World Tennis, care va continua cu o competiție mai lungă la masculin.

În primul sfert de finală, grecul Stefanos Tsitsipas îl va înfrunta pe britanicul Cameron Norrie, câștigătorul avansând în semifinală.

Celălalt sfert de finală îi va avea față în față pe Andrei Rublev (Rusia) și pe americanul Frances Tiafoe.

Câștigătorii acestor meciuri vor juca în semifinale cu norvegianul Casper Ruud, respectiv cu liderul mondial Carlos Alcaraz. Finala masculină se va disputa duminică, 18 decembrie.

Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...
Eșec neașteptat pentru Emma Răducanu. Jucătoarea care a dat lovitura la WTA Madrid VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată surprinzător în primul tur al turneului WTA 1000 de la Madrid. Venită după sfertul de finală de la Stuttgart,...