Emma Răducanu, victorie de senzație la Stuttgart. Britanica ar putea juca cu Iga Swiatek în sferturile de finală

Miercuri, 20 Aprilie 2022, ora 20:20
3423 citiri
Emma Răducanu

Emma Răducanu, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 8, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Stuttgart, cu premii totale de 611.000 de euro, şi e la o victorie de un duel cu liderul WTA, Iga Swiatek.

Jucătoarea britanică a învins-o, miercuri, în prima manşă, cu scorul de 6-1, 6-2, pe sportiva australiană Storm Sanders, locul 197 WTA, venită din calificări, după un meci care a durat 70 de minute.

În faza următoare, Răducanu va evolua cu germana Tamara Korpatsch, locul 118 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser.

Într-un alt meci, poloneza Iga Swiatek, locul I WTA, direct acceptată în optimi, a obţinut victoria consecutivă cu numărul 20, după ce a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-1, pe germana Eva Lys, locul 342 WTA, jucătoare venită din calificări, după un meci de 62 de minute.

În faza următoare, Swiatek va joca împotriva învingătoarei din partida dintre Răducanu şi Korpatsch.

Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...
Emma Răducanu, devastatoare la WTA Stuttgart, cu o triplă câștigătoare de Grand Slam. Cum i-a supărat pe nemți
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în turul secund al turneului WTA 500 de la Stuttgart. În runda inaugurală, Emma Răducanu (303 WTA) a...
#Emma Raducanu, #Emma Raducanu tenis, #emma raducanu tata roman , #Stiri Emma Raducanu