Cum s-au terminat primele două meciuri din grupa preliminară a României, pentru calificarea la CE 2024

Sambata, 25 Martie 2023, ora 21:13
3550 citiri
Renato Steffen a reușit o triplă FOTO Facebook

Echipa naţională de fotbal a Elveţiei a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 5-0, naţionala din Belarus, într-un meci din cadrul grupei I a calificărilor pentru Euro 2024.

Pe teren neutru, la Novi Sad, în Serbia, naţionala Elveţiei nu a avut absolut nicio problemă cu o echipă naţională modestă a Belarusului. Renato Steffen, atacantul de 31 de ani de la Lugano, a reuşit o triplă în prima repriză, iar în partea secundă oaspeţii au mai înscris de două ori, încheind meciul cu un 5-0 care trimite Elveţia pe prima poziţie în clasamentul grupei I.

În al doilea meci disputat sâmbătă, la Tel Aviv, Israel a înscris în propria poartă, prin căpitanul Eli Dasa, în minutul 36, aducându-i pe oaspeţi în avantaj. Gazdele au egalat în repriza a doua, prin Dor Peretz, iar partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, chiar dacă oaspeţii au avut o mare ocazie în minutele de prelungire.

Rezultate înregistrate sâmbătă în meciurile grupei I, grupa României, în calificările Euro 2024:

Belarus – Elveţia 0-5 (Steffen 4, 17, 29, Xhaka 62, Amdouni 65)

Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56 / Dasa 36 autogol)

Cât de puternică este armata israeliană?
Israelul a anunțat un răspuns la atacurile cu drone și rachete ale Iranului. Acesta ar putea duce la extinderea și intensificarea confruntărilor militare. Cât de pregătit este Israelul...
Iranul susține că a avertizat SUA înainte de atacul cu drone asupra Israelului. ”Nu căutăm o escaladare a tensiunii în regiune”
Ministrul de Externe iranian Hossein Amir-Abdollahian a reiterat joi, la New York, că ţara sa a avertizat Statele Unite că va ataca Israelul ca răzbunare pentru bombardarea consulatului iranian...
#Elvetia, #victorie, #Belarus, #grupa, #Israel, #Kosovo, #preliminarii CE 2024 , #stiri fotbal