O favorită a fost eliminată la turneul de tenis din Australia. Toate rezultatele zilei

Luni, 10 Ianuarie 2022, ora 21:57
3488 citiri
Elina Svitolina. Foto: Twitter

Jucătoarea ucraineană de tenis Elina Svitolina, a doua favorită, a fost învinsă de americanca Maidson Keys, cu 6-2, 6-4, luni, în prima rundă a turneului Adelaide International 2 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani.

Svitolina fusese învinsă şi săptămâna trecută, în primul tur la Adelaide International 1, de rusoaica Anastasia Gasanova.

Cehoaica Marketa Vondrousova, cap de serie numărul şase, a dispus de elveţianca Viktorija Golubic cu 5-7, 6-4, 6-3.

În alt meci, americanca Alison Riske a trecut de poloneza Magda Linette, cu 6-4, 6-4. În optimi, Riske o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Sorana Cîrstea şi Anhelina Kalinina (Ucraina).

Rezultatele înregistrate luni în primul tur la Adelaide:

Alison Riske (SUA) - Magda Linette (Polonia) 6-4, 6-4

Marketa Vondrousova (Cehia/N.6) - Viktorija Golubic (Elveţia) 5-7, 6-4, 6-3

Ana Konjuh (Croaţia) - Daria Gavrilova (Australia) 6-2, 7-6 (7/4)

Marta Kostiuk (Ucraina) - Shelby Rogers (SUA) 6-3, 6-4

Nuria Parrizas Diaz (Spania) - Alize Cornet (Franţa) 6-4, 6-4

Madison Keys (SUA) - Elina Svitolina (Ucraina/N.2) 6-2, 6-4

Continuă coșmarul pentru Elina Svitolina la WTA Madrid. Bilanț catastrofal pentru ucraineancă
Tenismena Elina Svitolina din Ucraina a fost eliminată joi în turul al doilea al turneului WTA 1000 de la Madrid. Clasată pe locul 18 mondial, Svitolia a fost învinsă de iberica Sara...
Cum trec partidele peste mesajul anticorupție aruncând în cursa pentru locale candidați certați cu legea
Deși de-a lungul timpului au spus că se delimitează de acțiunile colegilor certați cu legea, iar unii chiar au strâns electorat în jurul „luptei anticorupție”, astăzi, partidele își...
#Elina Svitolina, #Elina Svitolina Simona Halep, #Adelaide, #turneu tenis Australian Open , #Australian Open