Ea e adversara Simonei Halep în semifinala de la Wimbledon. Când se joacă meciul

Miercuri, 06 Iulie 2022, ora 17:15
7375 citiri
Elena Rîbakina

Jucătoarea din Kazahstan Elena Rîbakina, locul 23 WTA şi cap de serie 17, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Wimbledon, fază în care o va întâlni pe Simona Halep.

Rîbakina a trecut în sferturi de sportiva australiană Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3, într-o oră şi 51 de minute.

Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4.

Simona Halep şi Elena Rîbakina au mai fost adversare de trei ori: Halep s-a impus în 2020 la Dubai şi în 2021 la US Open, iar în 2019, la Wuhan, Rîbakina a trecut în sferturi profitând de abandonul româncei.

Cealaltă semifinală le va avea protagoniste pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi germana Tatjana Maria, locul 103 WTA.

Cel mai probabil, ambele semifinale vor avea loc joi.

Cine e fosta lideră mondială care va decide soarta Simonei Halep: ”Greutatea e pe umerii ei”
Simona Halep a revenit în competiții ca urmare a deciziei pe care a anunţat-o TAS, de reducere a suspendării de 4 ani dictate de ITIA la 9 luni. Deși și-a anunțat prezența săptămâna...
Discuții intense pentru visul Simonei Halep: ”Pe mai multe canale”
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, joi, că şansele jucătoarei de tenis Simonei Halep de a primi un wild card la Jocurile Olimpice de la Paris...
#Elena Ribakina, #Simona Halep, #wimbledon, #adversara, #semifinala , #stiri Simona Halep