Victoria cu Finlanda i-a dat speranțe lui Edi Iordănescu. "România are viitor"

Duminica, 12 Iunie 2022, ora 00:26
3363 citiri
Edi Iordanescu. Foto: Facebook / Edi Iordanescu

Selecţionerul Edward Iordănescu a declarat, sâmbătă seară, după meciul României cu Finlanda, scor 1-0, că tricolorii au arătat că au caracter şi viitor.

“O seară bună pentru noi. Jocul ne-a arătat că România are caracter, că România are viitor. Cu trei jocuri în şapte zile, faptul că a venit un progres de la joc la joc mie îmi dă şi mai multă încredere pentru viitor.

Îi felicit pe băieţi, e în totalitate victoria lor. Aveam nevoie de acest moment pentru că altfel poţi să construieşti când fondul este bun. Eu am venit şi continui munca lui Cosmin şi a lui Mirel şi încerc să pun în fiecare zi o cărămidă. Am arătat foarte bine azi, vom vedea cum vom gestiona jocul final. Sută la sută a fost decizia mea cine execută penaltiul”, a spus Iordănescu la Antena 1.

El a precizat că România s-ar fi putut desprinde la 2-0 în prima repriză. “O primă repriză foarte bună din toate punctele de vedere, cred că puteam să închidem repriza cu 2-0. Repriza a doua am pierdut un pic din energie. Chiar dacă adversarul şi-a creat ocazii şi noi am avut ocazii.

Niţă salvator, dar apreciez efortul întregii echipe. E seara lor, a băieţilor, e meritul lor. Azi am produs clar infinit mai mult fotbal decât în primul meci, din Muntenegru. Le mulţumesc tuturor celor care au avut şi au încredere în noi”.

Reprezentativa României a învins, sâmbătă seară, pe stadionul Giuleşti, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Finlandei, în etapa a treia a Grupei 3 din Divizia B a Ligii Naţiunilor. Acest succes vine după două înfrângeri în primele etape.

Golul a fost marcat de Bancu, în minutul 30.

Edi Iordănescu i-a propus un târg inedit lui Postecoglu, antrenorul lui Tottenham. Acesta a fost de acord
Doi membri ai staff-ului lui Edi Iordănescu, Alexandru Radu și Michele Iannucci au fost primiți la Totteham, cu acordul lui Ange Postecoglou. Concret Iordănescu Jr. își îmbunătățește...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...