Naționala României e la pământ! A doua înfrângere la rând în Liga Națiunilor. Ce s-a întâmplat în Bosnia

Marti, 07 Iunie 2022, ora 23:55
13080 citiri
Echipa națională a României

Echipa națională de fotbal a României a jucat marți seară, de la 21.45, în deplasare cu Bosnia și Herțegovina, în al doilea meci din Liga Națiunilor. Tricolorii au venit după un eșec rușinos la debutul în competiție, 0-2 în Muntenegru.

Din păcate, echipa antrenată de Edi Iordănescu a suferit a doua înfrângere la rând în Liga Națiunilor, 0-1, în ciuda faptului că tricolorii au avut o evoluție mult mai bună, ratând câteva mari ocazii de gol.

Desfășurarea LIVE:

*Final de meci, 1-0 pentru Bosnia.

*Gol Bosnia în minutul 70, după o centrare de pe flancul stâng respinsă de Niță și reluată în plasă de Prevljak.

*0-0 în minutul 60.

*0-0 la pauză, după ce România a mai avut o bară, printr-o centrare căzută pe transversala porții gazdelor.

*Dublă ocazie pentru România în minutul 38, Pușcaș și Burcă trecând de puțin pe lângă deschiderea scorului.

*0-0 în minutul 30.

*Pușcaș ratează o ocazie uriașă în minutul 19. Românul a scăpat singur cu portarul, pe care l-a depășit, dar șutul său a fost scos din apropierea porții de un fundaș.

*0-0 în minutul 15, Bosnia a avut inițiativa, iar România a răspuns cu un șut pe lângă poartă al lui Răzvan Marin.

*Meciul a început la 22.05.

*Startul meciului e întârziat din cauza ploii torențiale care a căzut la Zenica.

*Selecționerul Edi Iordănescu a ales o formulă de joc cu 5 fundași.

*Echipa de start a României: Niță – Manea, Rus, Chiricheș, Burcă, Camora – M. Marin, Cicâldău, R. Marin – Maxim – Pușcaș

La şedinţa tehnică de marţi dimineaţă a fost stabilit echipamentul în care vor evolua cele două formaţii. Selecţionata României va îmbrăca tricoul galben.

De asemenea, la meciul din această seară vor asista aproape 300 de români, iar în tribunele arenei Bilino Polje sunt aşteptaţi, în total, 4.500 de suporteri.

Selecţionerul Edward Iordănescu a ales cei 23 de jucători pe care va miza la meciul din această seară. Târnovanu, Puşcaş, Marius Marin şi Sorescu sunt numele noi faţă de meciul cu Muntenegru.

Pe cine au remarcat columbienii din naționala României: "A fost cel mai bun!"
Echipa naţională a României a pierdut marţi seara, scor 2-3, în faţa echipei naţionale a Columbiei, într-un meci amical disputat la Madrid. Columbia a dominat meciul şi a deschis...
Ce spune Gică Popescu despre nepotul său: "Cred că va fi titular la Euro"
România a fost învinsă de Columbia, scor 2-3, într-un amical disputat la Madrid, în care tricolorii au fost dominați copios dar și-au mai salvat onoarea pe final. Gică Popescu a fost...