Victoria cu care Dunărea Brăila s-a apropiat de sferturi în cupele europene

Duminica, 04 Februarie 2024, ora 19:00
4061 citiri
Dunărea Brăila joacă în cupele europene

HC Dunărea Brăila a învins-o pe RK Lokomotiva Zagreb, cu scorul de 34-26 (19-15), duminică, la Buzău, într-un meci din Grupa B a competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Echipa antrenată de Jan Leslie a făcut un nou pas spre sferturile de finală ale competiţiei prin acest succes.

Cu excepţia primului sfert de oră, care a fost echilibrat, formaţia brăileană a dominat jocul şi la pauză avea deja patru goluri avans. Ecartul a crescut după pauză, iar scorul final reprezintă cel mai mare avantaj avut de Dunărea în acest meci.

Pentru gazde au marcat Kristina Liscevic 7 goluri, Liliana Da Silva Venancio 5, Jessica Quintino Ribeiro 5, Jelena Zivkovic 4, Larissa Fais Munhoz Araujo 4, Corina Elena Romina Lupei 2, Katarina Jezic 2, Francielle Gomes da Rocha 2, Andreea Cristina Popa 2, Aneta Udriştioiu 1.

Kira Trusova a apărat 10 şuturi (33,33%), iar Elena Şerban a încheiat cu 3 intervenţii (37,50%).

Golurile formaţiei croate au fost înscrise de Kristina Dramac 8, Mela Mehmedovic 4, Lara Buric 4, Kristina Prkacin 3, Nikoleta Trunkova 2, Ana Malec 1, Terezija Curic 1, Tena Japundza 1, Lara Fures 1, Iva Zrilic 1.

Portarul Antonija Mamic a încheiat cu 11 intervenţii (25%).

Au arbitrat grecii Ioannis Fotakidis şi Charalampos Kinatzidis, iar delegat EHF a fost moldoveanul Nicolae Vizitiu.

Sâmbătă, în celălalt meci la grupei, Thuringer HC a învins-o pe Chambray Touraine Handball cu 29-22.

Thuringer HC ocupă primul loc în clasament, cu 8 puncte, urmată de Dunărea Brăila, 6 puncte, Chambray Touraine Handball, 2 puncte, Lokomotiva Zagreb, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Dunărea Brăila va juca şi următorul meci tot acasă, cu Thuringer HC, pe 10 februarie.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
FRF a anunțat echipele care au voie să joace în cupele europene. Ce se întâmplă cu Corvinul
FRF a anunţat, vineri, grupările care au primit licenţă pentru participarea la competiţiile de club UEFA şi UEFA WCL, sezonul 2024 – 2025. Comisia pentru acordarea licenţei cluburilor a...