Ce performanță pentru sportul din România! Avem două echipe în Final Four

Duminica, 24 Martie 2024, ora 20:48
3153 citiri
Dunărea Brăila joacă în cupele europene

Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila s-a calificat duminică, pe teren propriu, la Turneul Final Four al European League, după ce a învins formaţia croată HC Podvraka, scor 26-25 (10-12), şi în manşa retur din sferturile de finală. Dunărea Brăila se alătură Gloriei Bistriţa în faza semifinalelor competiţiei.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Jezic 8 goluri, da Rocha 5, pentru Dunărea Brăila, respectiv Simara 5, pentru Podravka.

În tur, formaţia brăileană s-a impus cu scorul de 32-26, iar dublul succes îi aduce astfel calificarea la Turneul F4.

Formaţia brăileană s-a calificat în grupe după ce a disputat două tururi preliminare, eliminând formaţiile Valur (30-29, 30-14) şi Borussia Dortmund (25-24, 27-22). Apoi, a încheiat lider al grupei B, în urma rezultatelor: 27-21 şi 24-19 cu Chambray Touraine Handball, 28-32 şi 33-23 cu Thuringer HC, 30-29 şi 34-26 cu Lokomotiva Zagreb.

La Turneul F4 s-a calificat, sâmbătă, şi Gloria Bistriţa, după ce a învins echipa Mosonmagyarovari KC, cu 27-25, iar în tur a avut 32-30. Celelalte echipe calificate sunt Storhamar (39-35 şi 33-26 cu Thuringer HC) şi Neptunes Nantes (31-27 şi 39-30 cu Sola HK).

Turneul Final Four va avea loc în 11-12 mai, la Graz.

Deţinătoarea trofeului este Ikast Handbold, care a evoluat în acest sezon în Liga Campionilor.

Scrima românească a evitat o rușine de proporții. De aproape 100 de ani nu se mai întâmplase
Scrimera Mălina Călugăreanu s-a calificat sâmbătă la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a impus în proba feminină de floretă, la Differdange. În Luxemburg, Mălina Călugăreanu...
Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...