Lovitură în cariera lui Novak Djokovici, după eliminarea de la Roland-Garros

Miercuri, 01 Iunie 2022, ora 08:43
7602 citiri
Novak Djokovici FOTO facebook

Novak Djokovici, liderul mondial al tenisului masculin, a fost învins în sferturile de finală ale turneului de la Roland-Garros.

Rafael Nadal s-a impus într-un thriller de patru ore și 12 minute cu scorul de 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 (4).

Eșecul vine pentru Nole și cu o altă lovitură. El va pierde locul 1 mondial și va coborî până pe locul 3 ATP după Roland-Garros.

Lider ar putea deveni Alexander Zverev, dacă va triumfa la Roland-Garros, sau rusul Medvedev, în cazul în care acesta nu câștigă trofeul.

Cert e că atât Zverev cât și Medvedev îl vor depăși pe Djokovici.

Zverev va juca în semifinale cu Nadal, în vreme ce Medvedev a fost eliminat în optimi de croatul Marin Cilici.

4 românce la Roland Garros! Care e singura șansă a Simonei Halep?
Turneul de tenis Roland Garros 2024 va demara peste aproape o lună, iar cei mai buni tenismeni ai lumii participă la acesta. Organizatorii au publicat deja lista de jucători și jucătoare...
Sorana Cîrstea a încheiat rapid conturile cu WTA Stuttgart. Singura bucurie a româncei
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 29 mondial, are parte de un debut dezastruos al sezonului pe zgură, ea fiind eliminată prematur la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Astfel, în primul tur,...