Djokovic e pus pe fapte mari. Bornă istorică atinsă de sârb la Wimbledon

Marti, 11 Iulie 2023, ora 22:14
2615 citiri
Novak Djokovic a câștigat de șapte ori turneul de la Wimbledon

Sârbul Novak Djokovic, cap de serie numărul 2, s-a calificat, marţi, în semifinalele turneului de grand slam de la Wimbledon.

Djokovic l-a învins în sferturile de finală pe rusul Andrei Rublev, favorit 7, scor 4-6, 6-1, 6-4, 6-3, în două ore şi 48 de minute.

În faza următoare, sârbul îl va întâlni pe Jannick Sinner (Italia), cap de serie 8, care l-a eliminat pe rusul Roman Safiullin, scor 6-4, 3-6, 6-2, 6-2.

Pentru Djokovic a fost meciul 400 de Grand Slam, iar semifinala cu Sinner va fi a 46-a de turneu major, ceea ce îl face pe sârb să egaleze recordul lui Roger Federer la simplu masculin. De asemenea, va fi a 12-a semifinală de Wimbledon jucată de sârb.

Campioana de la Wimbledon, într-o situație neplăcută: ”S-a mutat cu pisica!”
Campioana en-titre de la Wimbledon, tenismena Marketa Vondrousova din Cehia, trece prin momente dificile în viața personală. După ce a atins apogeul carierei în iunie 2023, prin victoria de...
S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...