Victorie uriașă pentru Dinamo în Liga Campionilor. ”Dulăii” se apropie de calificarea în play-off

Joi, 01 Decembrie 2022, ora 21:34
2829 citiri
Dinamo a câștigat în Polonia

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins joi, în deplasare, formaţia poloneză Orlen Wisla Plock, scor 28-26 (12-12), în al optulea meci din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker. ”Victoria este dedicată tuturor românilor de Ziua Naţională”, a transmis campioana României.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Zeinelabedin 5 goluri, Mamdouh 5, iar de la gazde s-a remarcat Lucin 10 reuşite.

În etapa a VIII-a s-au mai jucat meciurile dintre HC Zagreb - Veszprem HC 29-26 şi GOG - PSG 35-40, ultimul al etapei fiind între FC Porto - SC Magdeburg.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball, 29-28 cu HC Zagreb şi 32-27 cu Wisla Plock.

După 8 etape, campioana României are 9 puncte în clasamentul grupei A și se află provizoriu pe locul al treilea, după PSG și Veszprem.

În etapa următoare, ”Dulăii” de la Dinamo Bucureşti vor juca pe teren propriu, cu HC Zagreb, în 8 decembrie.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Ce-a avut de spus Rafael Nadal după ce a ”executat” un puști de 16 ani la ATP Madrid
Tenismanul spaniol Rafael Nadal a explicat, joi, la Madrid, că după tot ce a trăit la Roland Garros vrea să fie competitiv şi nu să participe ''indiferent cum'' la turneul parizian de Mare...