Liga 1: Liderul Dinamo se incurca surprinzator pe teren propriu

Vineri, 26 August 2016, ora 22:55
6592 citiri

Dinamo Bucuresti s-a incurcat pe teren propriu, vineri seara, in fata echipei Gaz Metan Medias, elevii lui Ioan Andone reusind doar un egal, scor 1-1, in fata nou-promovatei.

Prima mare ocazie a apartinut elevilor lui Cristi Pustai, dupa cateva minute, insa echipa gazda a deschis scorul rapid, in minutul 14, prin Valentin Lazar, care a fost lansat de Dorin Rotariu, l-a driblat pe portarul Greab si a marcat in poarta goala.

Cele doua formatii au mai avut cate o ocazie importanta de a marca, iar cei care au facut-o au fost in cele din urma oaspetii, prin albanezul Llullaku, care a inscris cu un sut la coltul lung, in minutul 40.

La 10 minute dupa pauza, Dorin Rotariu a avut cea mai mare ocazie a meciului. Dinamovistul a luat o actiune pe cont propriu, a patruns superb in careu, dar a sutat peste poarta, de la 6 metri.

Pana la finalul meciului, fiecare echipa s-a apropiat periculos de poarta adversa, insa fara a mai schimba tabela de marcaj. Cele doua formatii au avut si cate o lovitura libera din preajma careului advers, in prelungiri.

Dinamo ramane liderul campionatului si dupa acest meci, cu 12 puncte dupa 6 meciuri, la doua distanta de Steaua, care este pe 2, insa are doua meciuri in minus disputate. Gaz Metan urca pe locul 6, ultimul care asigura calificarea in play-off, cu 8 puncte.

Etapa viitoare, Dinamo se deplaseaza la ASA Targu Mures, iar Gaz Metan primeste pe teren propriu vizita Pandurilor Targu Jiu.

Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
Până când se mai consideră Firea „candidat de sacrificiu”. Caracterizarea făcută lui Nicușor Dan: „E inteligent. Eu am fost olimpică la română, dar nu m-am lăudat”
Gabriela Firea a declarat că datele arătau că un independent va putea să coaguleze voturile şi de pe stânga şi de pe dreapta, dar a precizat că membrii şi simpatizanţii social-democraţi,...
#Dinamo egal Gaz Metan, #Dinamo Gaz Metan Liga 1, #rezultat Dinamo Gaz Metan, #Dinamo Gaz Metan etapa 6 , #meciuri