Liga 1: Dinamo revine pe podium, dupa o dubla de senzatie in derbiul etapei

Sambata, 17 Octombrie 2015, ora 22:25
3453 citiri

Dinamo Bucuresti a revenit pe podiumul Ligii 1, sambata, dupa ce a invins-o pe ASA Targu Mures cu scorul de 2-1, dupa un meci frumos, pe care elevii lui Mircea Rednic il puteau castiga si mai clar.

Meciul a inceput cu ASA dominand si avand prima ocazie importanta a partidei, in minutul 22, cand Voiculet a trimis putin pe langa poarta lui Dinamo. Ros-albii nu au acuzat socul inceputului mai greoi si au reusit sa deschida scorul inainte de pauza, cand fundasul Andrei Marc a inscris in urma unui corner.

Liga 1: Rezultatele meciurilor de sambata

Repriza a doua a inceput cu trei momente esentiale, in urma carora ASA a egalat. Intai, N'Doye, fostul jucator al lui Dinamo din perioada 2009-2010, a intrat pe teren, iar trei minute mai tarziu Cosmin Matei a ratat o mare ocazie de gol.

Imediat, N'Doye a inscris dupa un contraatac rapid, de la marginea careului. Senegalezul nu s-a bucurat dupa reusita superba din minutul 50.

Tot mijlocasul lui ASA a fost protagonistul golului de 2-1 al lui Dinamo, dupa ce a pierdut o minge in fata fundasului Mevlja, care apoi i-a centrat colegului din defensiva Andrei Marc, care a reusit dubla, in minutul 56.

Pana la finalul meciului, s-au impartit multe cartonase galbene, iar Bejan, fundasul celor de la ASA, a primit si cartonasul rosu, in minutul 80, dupa doua galbene. Pana la final, Essombe, Muresan si Rotariu au ratat ocazii mari, insa scorul a ramas neschimbat.

Dinamo a castigat astfel mai clar decat o arata scorul o partida pe care a dominat-o si a revenit pe podiumul clasamentului, cu 24 de puncte, cel putin pana luni, cand vor evolua Viitorul si Pandurii. In schimb, ASA ramane pe locul 6 si se desprinde de plutonul fruntas, avand 19 puncte, cu 4 mai putine decat urmaritoarele lui Dinamo. Echipa lui Cristiano Bergodi se afla pe ultimul loc ce asigura calificarea in play-off, la egalitate cu CSU Craiova.

Cum trec partidele peste mesajul anticorupție aruncând în cursa pentru locale candidați certați cu legea
Deși de-a lungul timpului au spus că se delimitează de acțiunile colegilor certați cu legea, iar unii chiar au strâns electorat în jurul „luptei anticorupție”, astăzi, partidele își...
Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...