Eșec dureros pentru Dinamo în Portugalia, în European League

Miercuri, 14 Februarie 2024, ora 00:15
2550 citiri
Dinamo joacă în European League

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de echipa Sporting Lisabona, cu scorul de 35-33 (17-18), marţi seara, în capitala Portugaliei, într-un meci din Grupa a IV-a principală a competiţiei masculine de handbal EHF European League.

Dinamo a condus ostilităţile în cea mai mare parte a timpului, dar a cedat în ultimul sfert de oră şi nu a mai putut reveni.

Campioana României a avut avans de două goluri în prima parte, 15-13 şi 16-14, iar la pauză diferenţa a fost de un singur gol în favoarea echipei antrenate de Xavi Pascual, 18-17.

În partea secundă, Dinamo a condus şi la trei goluri, 20-17, 21-18, dar cu un sfert de oră înainte de final a avut câteva momente mai slabe şi scorul de la 28-26 a devenit 28-29, după care lusitanii au rămas la cârma jocului.

Pentru Dinamo au înscris Andrii Akimenko 6 goluri, Stanislav Kasparek 5, Ali Zein 5, Călin Dedu 4, Luka Cindric 4, Lazar Kukic 3, Miklos Rosta 2, Nicuşor Negru 2, Dan Racoţea 1, Ante Kuduz 1.

Golurile lusitanilor au fost reuşite de Orri Freyr Thirkelsson 9, Martim Costa 8, Edney Silva Oliveira 5, Francisco Costa 4, Natan Antonio Suarez Diaz 3, Mamadou Gassama Cissokho 3, Jan Gurri Aregay 1, Salvador Salvador 1, Joao Gomes 1.

Meciul a fost arbitrat de danezii Jesper Kirkholm Madsen şi Henrik Mortensen, iar delegat EHF a fost slovacul Vladimir Rancik.

Tot marţi seara, CSM Constanţa a fost învinsă pe teren propriu de deţinătoarea trofeului, Fuchse Berlin, cu 32-29, în alt meci din Grupa a IV-a.

Fuchse Berlin conduce cu 6 puncte, urmată de Sporting, cu 4 puncte, CSM Constanţa, 2 puncte, Dinamo, 0 puncte.

Pe 20 februarie va avea loc meciul Dinamo - CSM Constanţa.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
O nouă victorie magnifică pentru România, cu un avans colosal. Echipajul masculin care și-a spulberat rivalii
Andrei Cornea și Florin Enache au adus României a treia medalie de aur, la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria). În proba de dublu vâsle masculin, Andrei Cornea și Florin...