Dinamo a trecut pe lângă o victorie uriașă în Liga Campionilor. Cât de mult și-ar fi ușurat drumul spre sferturi

Joi, 02 Martie 2023, ora 23:38
2542 citiri
Dinamo joacă în Liga Campionilor la handbal

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a fost învinsă joi, în deplasare, de formaţia SC Magdeburg, scor 34-33 (19-17), în ultimul meci din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker. Dinamo va continua în optimile competiţiei, fază în care se va duela cu THW Kiel.

În ultima etapă s-au mai jucat meciurile dintre PSG - Veszprem HC 37-35, GOG - HC Zagreb 33-29, FC Porto - Wisla Plock 27-28.

Dinamo încheie grupa A cu 13 puncte, pe locul 5 şi va juca în optimile de finală, dublă manşă eliminatorie, cu formaţia de pe locul 4 în grupa B, adică multipla campioană germană THW Kiel, care va avea și avantajul terenului propriu în retur.

Dacă ar fi câștigat cu Magdeburg (formație care a evoluat fără miză, fiind deja calificată în sferturi), Dinamo ar fi jucat în optimi cu danezii de la Aalborg, cu meci decisiv la București.

PSG şi SC Magdeburg s-au calificat direct în sferturi din grupa A, iar FC Barcelona şi Kielce din grupa B.

Rezultatele complete obţinute de Dinamo în grupa A sunt: 28-30 şi 33-34 cu SC Magdeburg, 30-33 şi 31-31 cu Veszprem HC, 38-38 şi 30-27 cu GOG, 32-27 şi 23-32 cu FC Porto, 29-35 şi 26-33 cu PSG Handball, 29-28 şi 27-27 cu HC Zagreb, 32-27 şi 28-26 cu Wisla Plock.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO