Dinamo s-a impus la Alba Iulia

Luni, 10 Mai 2010, ora 15:50
1731 citiri

Dinamo a castigat, scor 2-1, intalnirea jucata luni, la Alba Iulia, cu Unirea, in etapa a 32-a a Ligii I.

Scorul a fost deschis de gazde in minutul 28, prin Florin Dan, care l-a invins pe Curca cu o scarita, dupa ce a primit o pasa fenomenala de la fotbalistul ce va sustine probe de joc la Chelsea, Stanciu.

Egalarea "cainilor" s-a produs in minutele de prelungire ale primei reprize, cand Andrei Cristea a transformat o lovitura de la 11 metri acordata usor de centratul Draganescu, la un presupus hent al lui Vujadinovici.

2-1 s-a facut dupa paua, in minutul 69. Marcatorul golului a fost acelasi Adrian Cristea, care a ajuns la 16 reusite in acest sezon, ocupand primul loc in clasamentul golgheterilor. Varful lui Dinamo l-a invins pe Rotaru dupa o pasa de geniu a lui Bostina.

Unirea Alba Iulia, retrogradata deja in Liga a II-a, a incheiat meciul in 10 oameni, dupa ce Vujadinovici a vazut, in minutul 71, cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

In urma acestui rezultat, echipa din Soseaua Stefan cel Mare a ajuns la 52 de puncte in clasamentul Ligii I, ocupand locul 6. De partea cealalta, Alba Iulia ramane pe ultimul loc, cu 26 de puncte.

Unirea Alba Iulia: Rotaru - Olah (Radoi '80), Vujadinovici, Sousa, Bucurica - Cristea (Enzo '66), Dalbea, Dan, Stanciu (Balan '72) - Veljovici, Jovanovici.

Antrenor: Blaz Sliskovici.

Dinamo: Curca - Scarlatache, Kone, Moti, Pulhac - Torje, N'Doye (Bostina '40), Margaritescu, Alexe (Grigore '86) - An. Cristea, Niculescu (Ad. Cristea '60).

Antrenor: Cornel Talnar.

Intalnirea a fost arbitrata la centru de Mugurel Draganescu, ajutat la cele doua linii de Octavian Sovre si Eduard Dumitrescu.

Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
Până când se mai consideră Firea „candidat de sacrificiu”. Caracterizarea făcută lui Nicușor Dan: „E inteligent. Eu am fost olimpică la română, dar nu m-am lăudat”
Gabriela Firea a declarat că datele arătau că un independent va putea să coaguleze voturile şi de pe stânga şi de pe dreapta, dar a precizat că membrii şi simpatizanţii social-democraţi,...