Dinamo n-a rezistat la ultimul meci din Liga Campionilor, pe terenul marii favorite

Joi, 10 Martie 2022, ora 08:41
3789 citiri
Dinamo FOTO facebook

Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a încheiat miercuri, în deplasare, parcursul din Liga Campionilor, cu o înfrângere în faţa liderului grupei B, Vive Kielce, scor 34-29 (20-13).

Principalul marcator pentru Dinamo a fost Shebib 7 goluri.

În urma rezultatului, Dinamo Bucureşti încheie pe locul 7, în grupa B, cu 8 puncte.

Rezultatele complete ale campioanei României în această grupă au fost: 32-29 şi 29-34 cu Kielce, 30-41 şi 31-39 cu PSG, 26-27 şi 32-31 cu FC Porto, 32-36 şi 30-35 cu FC Barcelona, 27-28 şi 33-29 cu HC Motor, 31-29 şi 32-47 cu Veszprem, 30-37 şi 20-28 cu Flensburg.

Primele două clasate din cele două grupe se vor califica direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat play-off pentru celelalte patru locuri disponibile (30-31 martie şi 6-7 aprilie).

Meciurile din sferturi vor avea loc în 11-12 şi 18-19 mai, pentru calificarea la Turneul Final Four de la Koln, în 18-19 iunie.

În 2021, trofeul a fost adjudecat de FC Barcelona, cu Xavi Pascual pe banca tehnică, antrenor care a preluat ulterior campioana României, Dinamo Bucureşti.

Dinamo, meci crucial pentru salvarea de la retrogradare: cum s-a încheiat partida cu Voluntari
Formaţia Dinamo a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a şaptea a play-out-ului Superligii. Au marcat Gnahore ’35 pentru gazde şi...
Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...
#Dinamo, #Liga Campionilor, #handbal masculin, #infrangere, #Kielce , #stiri handbal