Campioana Dinamo a încheiat cu un eșec grupele European League. Adversara din play-off-ul pentru sferturi

Marti, 05 Martie 2024, ora 22:11
1366 citiri
Dinamo. Foto: Dinamo

Campioana Dinamo Bucureşti a fost învinsă şi marţi, pe teren propriu, de liderul grupei IV din European League, Sporting CP, scor 31-27 (15-11). Sporting era calificată anterior direct în sferturi, iar Dinamo Bucureşti va juca eliminatoriu în optimi.

Principalii marcatori ai partidei au fost Zeinelabedin Ali 9, Cindric 4, pentru Dinamo Bucureşti, respectiv Costa F. 6, pentru formaţia portugheză.

Tot marţi, în cealaltă partidă a etapei, CSM Constanţa va juca în deplasare cu Fuchse Berlin. CSM a ratat orice şansă la optimile competiţiei.

În grupa principală IV, Dinamo Bucureşti a obţinut rezultatele: 33-35 şi 27-31 cu Sporting CP, 33-23 şi 33-25 cu CSM Constanţa. Dinamo încheie pe locul 3, cu 4 puncte.

Adversara lui Dinamo din play-oof-ul pentru sferturi va fi echipa daneză Bjerringbro-Silkeborg.

Campioana României s-a calificat în grupa principală IV, după ce s-a clasat pe locul 2 în grupa preliminară G, iar CSM Constanţa a fost liderul grupei H, eliminând în preliminarii Fraikin Granollers, finalista din 2023.

Prima clasată în fiecare din cele patru grupe principale se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca play-off, încrucişat, pentru alte patru locuri. Ulterior, câştigătoarele din sferturile de finală vor juca în cadrul Turneului Final Four (semifinale, finale).

Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Jucătorii dinamoviști, atacați de suporteri. Și Mircea Lucescu a pus tunurile pe fotbaliști: "Nu fac nimic!"
Formaţia Dinamo a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a şaptea a play-out-ului Superligii. Au marcat Gnahore ’35 pentru gazde şi...