Dinamo castiga la Galati

Miercuri, 29 Mai 2013, ora 00:03
2610 citiri

Dinamo a incheiat sezonul 2012/2013 al Ligii 1 cu o victorie, "ros-albii" impunandu-se pe terenul celor de la Otelul Galati, scor 1-0.

In ziua in care Steaua a sarbatorit castigarea titlului, rivala din "Stefan cel Mare" a jucat un meci de palmares in Moldova, atat Dinamo, cat si Otelul, neavand decat o miza relativa pentru ultima partida a campionatului.

Meciul a semanat mult cu un amical de vacanta, lipsind angajamentul si determinarea jucatorilor.

Andrei Cristea a ratat o buna ocazie pentru Dinamo in minutul 25, pentru ca apoi Paraschiv sa suteze peste poarta "cainilor" din pozitie buna. Dupa cateva minute, acelasi Cristea a lovit bara portii Otelului din centrarea lui Stratila.

Prima repriza s-a incheiat cu o mare oportunitate a gazdelor. Giurgiu a trimis puternic din lovitura libera indirecta, din careul dinamovist, insa fundasii bucuresteni au respins bine.

Partea secunda a fost si mai lipsita de spectaculozitate, arbitrul de centru iesind in evidenta cu o multime de cartonase galbene acordate in special oaspetilor.

Dinamo a marcat unicul gol in minutul 68, atunci cand Axente a reluat in plasa centrarea lui Laurentiu Rus.

Arbitrul de centru a fost eroul unui moment amuzant pe final, cand a numarat de mai multe ori cartonasele galbene pe care le-a acordat si a revenit asupra unei eliminari.

Iar cand toata lumea astepta finalul, nocturna de la Galati s-a stins pentru 10 minute. Partida s-a reluat ulterior si s-a incheiat cu victoria "ros-albilor".

Meciul dintre Otelul si Dinamo a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+4 FINAL DE MECI !!!

Min.90+1 Galatenii nu pot sa ameninte poarta dinamovista.

Min.89 Marquinhos suteaza peste poarta din lovitura libera.

Min.85 Dupa zece minute de pauza se reia jocul. Nocturna functioneaza la jumatate din capacitate.

INFO: Isi revine nocturna, meciul se va relua.

INFO: Se pare ca un transformator a luat foc si de aceea nocturna nu mai este alimentata cu energie electrica. In acest moment singurele lumini de pe stadion provin de la nocturna, de la reclamele de pe margine si de la telefoanele mobile ale spectatorilor.

Min.84 Nocturna de la Galati a cedat. Stadionul a ramas in bezna, luminat doar de reclamele de pe margine. Dupa cateva momemente au revenit luminile de avarie. Meciul este intrerupt.

Min.81 Momente comice la Galati. Arbitrul de centru ii arata un cartonas galben lui Luchin, dupa care il scoate pe cel rosu. Urmeaza doua minute in care centralul numara cartonasele si decide apoi sa-l lase pe dinamovist in teren.

Min.77 Grahovac respinge bine sutul lui Axente.

Min.68 GOOOL DINAMO !!! Centrare buna a lui Rus iar Axente se inalta de langa Sarghi si inscrie cu o lovitura de cap!

Min.66 Schimbare Dinamo: Dandea intra in locul lui Stratila.

INFO: Gabi Paraschiv a ajuns in peluza si da tonul la scandari.

Min.56 Schimbare Dinamo: Axente intra in locul lui Cristea.

Min.56 Schimbare Otelul: Marquinhos intra in locul lui Paraschiv.

Min.54 Cartonas galben si pentru Dragos Grigore.

Min.53 Este avertizat si Paraschiv cu cartonas galben.

Min.51 Cartonas galben pentru Rus.

Min.50 Incearca Astafei un sut, insa trimite pe langa poarta.

Min.46 Incepe repriza secunda!

________________________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.45+1 Giurgiu suteaza dupa ce i-a fost miscata mingea, dar dinamovistii resping.

Min.44 Lovitura libera indirecta de la 11 metri pentru Otelul. Primesc cartonase galbene Naumovski, Luchin si Ljubinkovic.

Min.38 Cartonas galben pentru Boubacar.

Min.34 BARA DINAMO! Stratila centreaza bine pentru Cristea, acesta reia cu capul, insa trimite in bara portii lui Grahovac!

Min.31 Ce ocazie! Paraschiv suteaza peste poarta lui Dinamo din pozitie foarte buna!

Min.25 Matei patrunde bine in banda dreapta, centreaza in centrul careului, insa Cristea nu poate controla balonul si faza se stinge.

Min.19 Iorga iroseste o buna oportunitate sutand peste poarta.

Min.12 Meci lipsit de ocazii pana in acest de minut, ambele echipe par cu gandul la vacanta.

Min.6 Astafei suteaza peste poarta lui Naumovski.