Dinamo a ieșit din Liga Campionilor cu o victorie de pus în ramă, pe terenul unui ”gigant” al Europei

Miercuri, 29 Martie 2023, ora 22:51
1993 citiri
Dinamo, victorie mare, dar inutilă, cu Kiel

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins miercuri, în deplasare, cvadrupla câştigătoare a Ligii Campionilor TKW Kiel, scor 32-31 (17-16), în manşa retur din optimile Ligii Campionilor Machineseeker. Dinamo a ratat calificarea în sferturile de finală, însă ultimul meci a fost cel mai bun al sezonului pentru campioana României.

Principalii marcatori ai partidei au fost Ekberg 9 goluri, pentru formaţia germană, respectiv Kuduz 5 reuşite, pentru Dinamo. Golul victoriei a fost marcat de Akimenko.

În tur, formaţia germană s-a impus cu scorul de 41-28 (19-11) şi se califică fără probleme în sferturile Ligii Campionilor. THW Kiel a câştigat Liga Campionilor de patru ori (2007, 2010, 2012, 2020) şi a mai jucat patru finale, plus o medalie de bronz.

La rândul său, Dinamo Bucureşti este eliminată din competiţia în care a încheiat grupa A pe locul 5 şi a trecut în premieră în fazele eliminatorii.

Rezultatele obţinute de Dinamo sunt: 28-30 şi 33-34 cu SC Magdeburg, 30-33 şi 31-31 cu Veszprem HC, 38-38 şi 30-27 cu GOG, 32-27 şi 23-32 cu FC Porto, 29-35 şi 26-33 cu PSG Handball, 29-28 şi 27-27 cu HC Zagreb, 32-27 şi 28-26 cu Wisla Plock.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc în 10 şi 18 mai, iar Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona.

Nota de plată a venit și e uriașă: ce sancțiuni s-au dictat după bătăile de la meciul Dinamo - UTA
Echipele Dinamo şi UTA Arad vor juca patru meciuri fără spectatori ca urmare a incidentelor petrecute la meciul direct, disputat la 8 martie, în etapa a 30-a din Superligă, a decis, miercuri,...
Victoria carierei pentru o tenismenă din România în plină ascensiune. Meci de peste 4 ore, cu o mare favorită
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni a reușit cea mai importantă victorie a carierei, în primul tur al turneului WTA 125 de la San Luis Potosi (Mexic), dotat cu premii totale de 115.000 de...