Dinamo a avut meci dramatic în Liga Campionilor. Totul s-a decis la ultima fază

Joi, 22 Septembrie 2022, ora 21:47
3248 citiri
Dinamo joacă în Liga Campionilor la handbal

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a remizat joi, în deplasare, cu formaţia daneză GOG, scor 38-38 (20-21), în al doilea meci din grupa A a Ligii Campionilor.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Akimenko 7 goluri şi Kukic 6, iar de la gazde s-au remarcat Pytlick şi Madsen, cu câte 9 reuşite.

Meciul a fost unul dramatic, Dinamo irosind șansa unei victorii la ultimul atac.

Este primul punct în grupa A pentru Dinamo, care a pierdut prima partidă, cu SC Magdeburg, scor 28-30, pe teren propriu.

În alte partide din etapa secundă, FC Porto - Veszprem 28-35 şi PSG - Orlen Wisla Plock 37-33, iar ultimul meci are loc joi seară, între SC Magdeburg - HC Zagreb.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca tot în deplasare, în 28 septembrie, cu Veszprem.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Performanță uriașă pentru fotbalul italian. Câte echipe va avea în Liga Campionilor
Italia şi-a asigurat matematic, joi, al cincilea loc în sezonul viitor al Ligii Campionilor, după ce Atalanta şi Fiorentina s-au calificat în semifinalele Europa League şi respectiv...
Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...