Dramatism total în derby-ul Dinamo - Steaua la rugby. Cine a câștigat partida

Vineri, 07 Octombrie 2022, ora 21:03
2446 citiri
Dinamo - Steaua. Foto: Facebook / Rugby Romania

CSA Steaua Bucureşti a învins-o dramatic pe CS Dinamo Bucureşti, cu scorul de 23-22 (13-15), vineri seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, în deplasare, într-un meci din etapa a şasea a play-off-ului Ligii Naţionale de rugby.

Steaua şi-a luat astfel revanşa după ce a pierdut în Ghencea cu 27-28, pe 20 august, în etapa a treia din play-off.

Eseul lui Cristi Boboc (80+2), transformat de Daniel Plai (90+3) a adus victoria echipei antrenate de Ştefan Axinte.

Meciul a fost unul fragmentat, cu multe erori de o parte şi de alta, dar Dinamo a avut iniţiativa în prima repriză, intrând la pauză cu avantaj, 9-6. Dinamoviştii au avut cel mai mare avantaj pe tabelă (9-3, 12-6, 22-16), dar Steaua a revenit de fiecare dată, smulgând victoria la ultima fază.

Punctele dinamoviştilor, care s-au ales cu punctul bonus defensiv, au fost reuşite de Tudor Boldor (4 lovituri de pedeapsă), Jondre Williams (eseu) şi Helarius Kisting (o lovitură de pedeapsă şi o transformare).

Pentru Steaua au punctat Jone Marawa (eseu), Cristian Boboc (eseu) şi Daniel Plai (3 lovituri de pedeapsă şi 2 transformări).

Indiferent de rezultatul meciului SCM USV Timişoara - CSM Ştiinţa Baia Mare (Stadion ''Gheorghe Răşcanu'' - Timişoara, ora 11:00), programat sâmbătă, ultimul din play-off, în clasament, CSM Ştiinţa Baia Mare (18 puncte) va termina pe primul loc,

Steaua pe locul secund (17 puncte), Dinamo pe trei (15 puncte), iar SCM USV Timişoara (4) pe patru.

Semifinalele Ligii Naţionale vor avea loc pe 26 noiembrie, când CSM Ştiinţa Baia Mare o va înfrunta pe SCM USV Timişoara, iar Steaua o va întâlni pe Dinam

FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...