Dinamo a retrogradat în Liga 1 după barajul cu U Cluj. Cum s-a desfășurat partida

Duminica, 29 Mai 2022, ora 19:33
6773 citiri
Gabi Torje. Foto: Facebook / FC Dinamo

Dinamo va juca sezonul viitor în Liga 2. Echipa din Ștefan cel Mare a retrogradat după barajul cu U Cluj.

"Câinii roșii" nu au putut să întoarcă rezultatul din tur, 0-2, și au făcut doar egal,1-1, la București

Vlad Morar și Tescan au înscris cele două goluri ale partidei.

După acest rezultat, Dinamo retrogradează pentru prima dată în istoria clubului.

Desfășurarea meciului:

Minutul 1 - A început meciul

Minutul 14 - Ocazie pentru Dinamo. Șutul lui Irobiso trece puțin peste poartă

Minutul 17 - Tescan deschide scorul pentru U Cluj cu un șut fabulos . Clujenii conduc cu 1-0

Minutul 19 - Vlad Moraru egalează pentru Dinamo. 1-1 în Ștefan cel Mare.

Minutul 45+3 - Pauză. Dinamo - U Cluj 1-1.

Minutul 46 - A început Repriza a doua

Minutul 59 - Ocazie mare pentru Dinamo. Cosmin Matei trimite mingea direct în bara clujenilor.

Minutul 90+5 - Finalul partidei. Scor final 1-1. Dinamo retrogradează în Liga 2.

Dinamo: Eșanu - G. Crețu, Carp, Aloe, A. Radu - Torje, Pierret, Grădinaru - Morar, Irobiso, C. Matei

Antrenor: Dusan Uhrin

U Cluj: Gorcea - R. Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, M. Dobrescu - R. Pires, I. Filip, Remacle - Ribeiro, Boiciuc, Tescan

Rezerve: A. Păun - Alarcon, Vomir, Balgiu, Haită, Pîrvulescu, Gugu, V. Alexandru, Hofman

Antrenor: Erik Lincar

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
EXCLUSIV. Fostul scouter al lui Dinamo dă cărțile pe față! Cum poate evita Dinamo retrogradarea
Octavian Marin, impresar FIFA și fost scouter al lui Dinamo în urmă cu câțiva ani, crede că alb-roșii se pot salva de la retrogradare. Marin a vorbit despre lotul de jucători și crede...
#Dinamo Bucuresti, #Dinamo retrogradare, #universitatea cluj, #baraj Liga 1 , #Dinamo